moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Spore zmiany na ul. Roosevelta! Nowe ścieżki rowerowe i przystanki wiedeńskie!

Środa, 11 sierpnia 2021
  • Spore zmiany na ul. Roosevelta! Nowe ścieżki rowerowe i przystanki wiedeńskie!

Spore zmiany szykują się na ul. Roosevelta w Gnieźnie. Prezydent Tomasz Budasz poinformował o tym na swoim fanpage'u.

Jak czytamy na fanpage'u prezydenta:

Już jakiś czas temu informowałem Was o planowanych zmianach na ul. Roosevelta. Teraz ogłaszamy przetarg. Będzie bezpieczniej, zarówno dla rowerzystów, jak i kierowców i mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej.
Jeszcze tej jesieni planujemy wprowadzić tam zmianę organizacji ruchu, wydzielić pasy rowerowe (po 1,5 m po każdej stronie) i po raz pierwszy w Gnieźnie zastosować tzw. przystanki wiedeńskie (2 w okolicach Parku Trzech Kultur).
Te pasy rowerowe są fragmentem większej koncepcji: również w tym roku powstanie trasa na ul. Gdańskiej; przygotowujemy także zmianę organizacji ruchu na wiadukcie, gdzie dopuszczony będzie ruch rowerowy na chodniku. Następnie na ul. Żwirki i Wigury zrealizowany zostanie projekt pasów rowerowych prowadzących aż do ul. Roosevelta.

W komentarzach pod postem tym razem mieszkańcy nie kryją swojego oburzenia, szczególnie kierowcy samochodów. O ile ścieżki rowerowe bez wątpienia są potrzebne, najwyraźniej jednak samorządowcy idą o krok za daleko i "wciskają je" dosłownie wszędzie, nawet jeżeli istnieją alternatywne trasy dla jednośladów, np. mniej ruchliwymi ulicami.

Przystanek wiedeński po raz pierwszy zrealizowano w Wiedniu. Jego konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do autobusu oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych.

Magistrat właśnie ogłosił przetarg na realizację tej inwestycji. Na ul. Roosevelta (od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z al. Reymonta) mają powstać  pasy rowerowe o szerokości 1,5 m, wydzielone po obu stronach jezdni. W ramach zadania wprowadzone zostaną zmiany w oznakowaniu pionowym, poziomym, pojawią się także elementy bezpieczeństwa ruchu. Zostaną także wykonane niezbędne poszerzenia jezdni, korekty chodnika i krawężników. Na ul. Roosevelta powstaną też dwa,  pierwsze w Gnieźnie,  przystanki autobusowe w stylu wiedeńskim. Na realizację tego zadania w miejskim budżecie przewidziano 350 tys. zł.
tekst: Andrzej Bukowski