moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kuriozalna sprawa gwałtu wraca na właściwe tory? Do Sądu trafił akt oskarżenia!

Poniedziałek, 12 lipca 2021
  • Kuriozalna sprawa gwałtu wraca na właściwe tory? Do Sądu trafił akt oskarżenia!

Do Sądu Rejonowego w Gnieźnie trafił akt oskarżenia przeciwko Marcinowi (imię zmienione przez Redakcję), który w 2017 roku miał dopuścić się gwałtu na mieszkance jednej z wsi pod Gnieznem. Początkowo to pokrzywdzona została skazana za rzekome składanie fałszywych zeznań. Sprawa o gwałt została natomiast umorzona, mimo nagrania, na którym oskarżony przyznał się winy.

Przypomnijmy:

Marcin (imię zmienione przez redakcję) był podejrzany o:
  • W dniu 25 stycznia 2017 roku przemocą polegającą na chwyceniu za ramiona, rzuceniu na łóżko i przygnieceniu swoim ciałem, doprowadził Katarzynę do obcowania płciowego (art., 197 par. 1 kk).
  • W dniu 27 marca 2017 roku przemocą polegającą na szarpaniu, objęciu ramieniem i przytrzymaniu, doprowadził Katarzynę do poddania się innej czynności seksualnej polegającej na pocałunku poprzez wsunięcie języka do ust pokrzywdzonej (art. 197 par. 2 kk).
  • W dniu 10 kwietnia 2017 roku poprzez ominięcie przeszkody w postaci ogrodzenia wdarł się na teren zamkniętej posesji będącej własnością Katarzyny i jej męża bez ich zgody (art. 193 kk).

Policja na etapie postępowania przygotowawczego i zbierania materiałów dowodowych nie uwzględniła nagrania, na którym podejrzany wyraźnie przyznał się do winy. Efektem tego było umorzenie sprawy przez gnieźnieński Sąd. Dodatkowo Pani Katarzyna (imię zmienione przez Redakcję) została oskarżona o składanie fałszywych zeznań i skazana. Kobieta miała trafić do więzienia na 3 miesiące oraz przez 9 miesięcy pracować społecznie po 30 godzin miesięcznie (ograniczenie wolności). Wyrok miał być również opublikowany w lokalnej gazecie.

Pani Katarzyna szukała pomocy. Trafiła m.in. do biura posłanki Pauliny Hennig-Kloski, która skontaktowała ją z biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. W sprawę włączyła się także Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu. Absurdalny wyrok udało się skasować, natomiast wyrok w sprawie o gwałt został uchylony przez Sąd Najwyższy. Rozpoczęło się postępowanie przygotowawcze, które obecnie zakończyło się skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia przeciwko Marcinowi. Co istotne, tym razem jako dowód uwzględniono wcześniej pominięte nagranie. Jego treść można znaleźć w jednym z wcześniejszych (wyżej podlinkowanych) artykułów. Nagranie zostało zbadane przez biegłych, którzy mieli potwierdzić jego autentyczność.

Pani Katarzyna odzyskuje wiarę w sprawiedliwość. Sprawę będziemy monitorować.
 
tekst: Andrzej Bukowski