moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dwa miesiące do Mistrzostw Europy w Gnieźnie

Środa, 16 czerwca 2021
  • Dwa miesiące do Mistrzostw Europy w Gnieźnie

15 sierpnia - dokładnie za dwa miesiące rozpocznie się turniej EuroHockey Championship II, czyli Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie w Gnieźnie. Z tej okazji 15 czerwca w hotelu Novotel w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa.

Przez ostatnie miesiące Polski Związek Hokeja na Trawie w niepewności pracował nad organizacją Mistrzostw Europy w Gnieźnie. Dopiero od jakiegoś czasu wiemy oficjalnie, że turniej EuroHockey Championship II zostanie rozegrany i to z udziałem kibiców. Obiekt w Gnieźnie będzie mógł zapełnić się w 50 proc.
 

Półtora miesiąca temu dostaliśmy sygnał z EHF, że Mistrzostwa zostaną rozegrane. Od tego momentu działamy zdecydowanie intensywniej - mówi Rafał Grotowski, wiceprezes PZHT. Rzeczy do załatwienia jest wiele - od tych najmniejszych np. ustawienie kamer, do tych największych, czyli zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego ze względu na epidemię.


Zawody zostaną rozegrane w tak zwanej bańce covidowej. Organizatorzy będą musieli wypełnić szereg wymogów bezpieczeństwa sanitarnego - chodzi między innymi o testy na obecność COVID-19 w organizmie dla zawodników, sztabów i oficjeli czy odpowiednie przygotowanie miejsc noclegowych.
 

W miniony weekend odbyły się Mistrzostwa Europy w Amsterdamie. Ten turniej także został zorganizowany w tak zwanej bańce covidowej. Przedstawiciele naszego Związku byli na miejscu i oglądali, jakie rozwiązania są stosowane przez orgniazatorów. Wizyta ta była bardzo wartościowa - zauważyliśmy kilka rzeczy, które ułatwiają tak zwaną przepustowość. Myślę, że aktualnie mamy dostateczną wiedzę i umiejętności logistyczne, żeby turniej przebiegał we właściwym porządku - mówi dyrektor turnieju Mateusz Grochal.


Areną zmagań będzie stadion im. Alfonsa Flinika w Gnieźnie. To jeden z najlepszych obiektów w naszym kraju. W 2015 roku boisko zostało oddane do użytku po modernizacji - wymianie nawierzchni. Trzy lata później w Gnieźnie odbył się turniej eliminacyjny Hockey World Series. Biało-czerwoni zajęli wówczas pierwsze miejsce.
 

Dlaczego Gniezno zdecydowało się na organizację tego turnieju? Przede wszystkim dlatego, że 22 spośród 23 naszych olimpijczyków to reprezentanci hokeja na trawie - mówi Łukasz Scheffs, dyrektor Wydziału Promocji, Kultur, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. Ponadto nasza baza sportowa spełnia wszystkie wymagania i jesteśmy po prostu szczęśliwi, że to wydarzenie w końcu dojdzie do skutku.


W Mistrzostwach Europy weźmie udział osiem zespołów: Austria, Chorwacja, Irlandia, Włochy, Szwajcaria, Szkocja, Ukraina oraz Polska. Turniej rozpocznie się 15 sierpnia - w meczu otwarcia o godz. 20:00 Polska zagra z Irlandią. Spotkania finałowe zaplanowano na niedzielę 21 sierpnia.
 
tekst: Informacja prasowa