moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Drzewo kolidowało z wymianą kanalizacji! Udało się uniknąć wycinki

Wtorek, 15 czerwca 2021
  • Drzewo kolidowało z wymianą kanalizacji! Udało się uniknąć wycinki

Na os. Władysława Łokietka w Gnieźnie, przy bloku nr 14, trwa wymiana rur kanalizacyjnych. Chociaż pierwotnie prace przebiegały bez większych problemów, nagle na drodze pojawił się świerk.

Wstępne prace związane z wymianą rur kanalizacyjnych dotyczyły głównej nitki idącej wzdłuż bloku. Niestety okazało się, że konieczna jest także wymiana przyłącza. Wówczas na drodze stanął dorodny świerk. Chociaż sytuację skonsultowano z Urzędem Miasta Gniezna, złożono wniosek o pozwolenie na wycinkę, postanowiono spróbować zachować drzewo w nienaruszonym stanie. Wykonano przekop pod korzeniami i wygląda na to, że wszystko zakończyło się pomyślnie. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia.

Podkopane nietypowo drzewo to świerk posadzony około 20 lat temu przez mieszkańców pobliskiego bloku nr 14, bez uzgodnienia z administracją. Drzewo zostało posadzone zbyt blisko fundamentów bloku (3 metry) gdy najbliższe posadowienie drzew powinno się odbywać w odległości ponad 6 metrów od bloku. Poza tym ten świerk posadzono na trasie przebiegu rury kanalizacyjnej odbierającej ścieki z pobliskiego budynku. W związku z coraz częściej powtarzającymi się awariami kanalizacyjnymi w tym bloku, Zarząd Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podjął decyzję o wymianie poziomu kanalizacyjnego pod całym czteroklatkowym blokiem. Jednak prace te nie dały pełnego, pozytywnego rezultatu. Zgodnie z opinią inspektora nadzoru ds. wod-kan koniecznie należało wymienić również całe przyłącze kanalizacyjne do tego budynku. Jednakże przyłącze to przebiegało pod pokazanym na zdjęciu świerkiem. Przygotowano wobec tego wniosek do Wydziału Ochrony Środowiska w Gnieźnie w celu uzyskania pozwolenia na wycięcie tego drzewa. Jednak sprawa odprowadzenia ścieków z budynku stała się na tyle ważna i pilna, że trzeba było natychmiastowo rozwiązać kwestie położenia nowej kanalizacji. Wykonano wobec tego próbny podkop pod drzewem w celu sprawdzenia przebiegu korzeni. Po ustaleniu, że świerk ma wyłącznie poziomy rozkład układu korzeniowego (nie było korzeni idących pionowo w głąb ziemi) podjęto decyzję o wykonaniu normalnego wykopu. Cała operacja ratowania przebiegła pomyślnie. Nowe przyłącze kanalizacyjne udało się położyć, nie wycinając okazałego świerku, a cały głęboki wykop został zasypany ziemią. Spotkało się to z dużym aplauzem mieszkańców, którym właśnie ten świerk co roku, na święta Bożego Narodzenia Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa ubierała kolorowymi lampkami. Mieszkańcy zatroskani o zieleń, a tym bardziej o każde drzewo na osiedlu Władysława Łokietka w Gnieźnie, byli również zadowoleni z całej skutecznej i jakże innowacyjnej akcji Spółdzielni. Ochrona przyrody była zawsze priorytetem Gnieźnieńskie Spółdzielni Mieszkaniowej.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski