moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dzisiaj Dzień Dziecka i ... Dzień Bez Alkoholu

Wtorek, 1 czerwca 2021
  • Dzisiaj Dzień Dziecka i ... Dzień Bez Alkoholu

Dzień bez Alkoholu to polskie święto ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku, na 1 czerwca ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do "podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu". Niestety, najczęstszymi ofiarami picia alkoholu są właśnie ... dzieci.

Alkohol jest substancją toksyczną, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. To trucizna, która w każdym przypadku ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Toksyczne działanie alkoholu wpływa niekorzystnie na większość organów ludzkiego ciała. Już jednorazowe nadużycie alkoholu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet spowodować śmierć.

Szacuje się, że ok. 6% zgonów wśród ludzi poniżej 75 roku życia oraz 20% poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalu ma związek z alkoholem. Toksyczne działanie alkoholu ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Długotrwałe picie nawet niewielkich ilości alkoholu uszkadza:
  • układ nerwowy: uszkodzenie i zanik komórek nerwowych
  • układ pokarmowy: poważne choroby wątroby (zapalenie, marskość), trzustki i żołądka (zapalenie błony śluzowej, owrzodzenie)
  • układ krążenia: zwyrodnienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie
  • układ oddechowy: uszkodzenia błony śluzowej tchawicy i oskrzeli
  • układ hormonalny: zaburzenia hormonalne negatywnie wpływające na potencję
  • i miesiączkowanie oraz prowadzące do bezpłodności i wcześniejszego przekwitania
  • układ odpornościowy: osłabienie funkcji układu zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zakaźnych, zapalenia płuc, gruźlicy i nowotworów

Niestety ofiarami alkoholu padają nie tylko osoby go spożywające, ale także ich rodziny, w tym dzieci. To właśnie najmłodsi najsilniej odczuwają pośrednie skutki tego nałogu. Osoba upojona alkoholem zaniedbuje obowiązki rodzicielskie, często staje się agresywna i nie kontroluje swojego zachowania. Nie jest w stanie zapewnić należytej opieki dzieciom. Niestety nie dostrzega także swojego problemu, zazwyczaj uważając, że nie dzieje się nic złego.

Rocznie w Polsce, z powodu alkoholu, umiera ok. 10 tysięcy osób. 2% naszego społeczeństwa jest alkoholikami, natomiast 12% nadużywa alkoholu.
 
tekst: Andrzej Bukowski