moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Stolica eXperymentu coraz bliżej

Piątek, 21 maja 2021
  • Stolica eXperymentu coraz bliżej

Prace nad powstawaniem Stolicy eXperymentu w Gnieźnie nabierają tempa. Spółka ogłasza właśnie przetarg na budowę swojej siedziby przy ul. Słowackiego, w której ulokowane zostanie centrum nowoczesnego kształcenia.

Stolica z projektem siedziby

Budynek, który powstanie przy ul. Słowackiego, będzie dopasowany do potrzeb nowoczesnego centrum kształcenia. Zostaną w nim utworzone  laboratoria: programowania, robotyki, automatyki, multimediów, Virtual Reality, Augmented Reality i Mixed Reality, (czyli rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej). Uczestnicy Stolicy eXperymentu będą mogli także korzystać z laboratoriów: kształtu, chemicznego oraz fizycznego. W obiekcie, który będzie zlokalizowany w kompleksie edukacyjnym przy ul. Słowackiego, będą mieściły się także inne pomieszczenia niezbędne do prowadzenia placówki edukacyjnej. Pozwolenie na budowę uzyskano w marcu 2021. Dwukondygnacyjny budynek będzie miał ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.
 

Nowoczesny projekt edukacyjny

Stolica eXperymentu to projekt edukacyjny, który będzie odpowiedzią na  współczesne oczekiwania edukacyjne. Świat dzisiaj zmienia się niezwykle dynamicznie. Powszechny dostęp do Internetu, nowe technologie, nowe trendy i oczekiwania zarówno konsumentów jak i producentów czy też nowe normy kreują naszą rzeczywistość. Ta właśnie rzeczywistość znajdzie swoje odzwierciedlenie w Stolicy eXperymentu. Stolica eXperymentu to narzędzie w tworzeniu szkoły na miarę dzisiejszych, dynamicznie zmieniających się czasów. Kształcenie w ramach Stolicy eXperymentu oparte będzie na modelu STEAM (Science, Technology, Engineering, Art i Mathematics). Celem jest wykształcenie w młodych ludziach nie tylko fascynacji techniką i technologią, ale także wzbudzenie chęci do poszukiwania nowych rozwiązań, innowacji, czy prowadzenia badań. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przygotować młodzież do Industry 4.0. Założycielami i podmiotami finansującymi utworzenie spółki i jednocześnie gwarantującymi jej stabilność finansową są Miasto Gniezno oraz Powiat Gnieźnieński. W celu realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Stolica eXperymentu, pozyskano 8,5 mln zł z Fundacji VILLUM FONDEN wchodzącej w skład FUNDACJI VELLUX. Patronem Merytorycznym Stolicy eXperymentu została Politechnika Poznańska, podjęto także współpracę z gnieźnieńską PWSZ.
 

Stolica w prestiżowym Stowarzyszeniu

Stolica Experymentu została przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia "Społeczeństwo i Nauka SPIN", którego celem jest wspieranie kreatywności, myślenia krytycznego i podmiotowości obywateli oraz zachęcenie do żywego kontaktu z nauką poprzez umacnianie potencjału polskich centrów nauki, muzeów i innych organizacji, których wspólną wizją jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji. Inni członkowie to m.in.: Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, Centrum Nauki Kopernik, Warszawa, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Toruń, Hevelianum, Gdańsk, Laboratorium Wyobraźni PPNT, Poznań, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie (Giganty Mocy).
tekst: Informacja prasowa