moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jakich kosmetyków nie należy stosować, kiedy zmagamy się z trądzikiem pospolitym?

Piątek, 14 maja 2021
  • Jakich kosmetyków nie należy stosować, kiedy zmagamy się z trądzikiem pospolitym?

Zmaganie się z problemami skórnymi okazuje się czymś popularnym i powszechnym. Nasza cera rzadko kiedy bywa idealna, a powodów takiego stanu może być naprawdę wiele. Dlatego warto poznać przyczyny danych dolegliwości i sprawdzić, co możemy zrobić, by były one mniej uciążliwe. A co, jeżeli wystąpił u nas trądzik pospolity? Oto kilka wskazówek i rad dotyczących tego, jakich produktów lepiej unikać.

Trądzik pospolity - kto się z nim zmaga?

Jedną z popularnych chorób przewlekłych skóry, która występuje głównie u młodych osób, jest wspomniany już trądzik pospolity. Co prawda osoby dorosłe też mogą się z nim zmagać, jednak wraz z wiekiem istnieje większe prawdopodobieństwo, że ujawni się raczej trądzik różowaty. Nikt jednak nie chce walczyć z problemami skórnymi, a już zwłaszcza z takimi, które są trudne w leczeniu, a które mogą pozostawiać na cerze widoczne blizny.
 
Większość zmian zlokalizowana jest na twarzy, czyli miejscu, które szczególnie często narażone jest na ekspozycję czynników zewnętrznych. W ten sposób trudniej jest też ukryć nieestetyczne zmiany w postaci grudek czy stanów zapalnych. Tymczasem młodzi ludzie marzą o idealnie gładkiej skórze, dlatego coraz chętniej sięgają po maskujące kosmetyki kolorowe. Czy słusznie?
 

Pielęgnacja skóry a trądzik pospolity

Wiedząc już, czy podłożem naszych problemów jest trądzik różowaty, czy może pospolity (w tym przypadku warto skonsultować się ze specjalistą) - warto poznać podstawowe zasady dotyczące układania rutyny pielęgnacyjnej. Leczenie przypadłości związane jest nie tylko ze zmianą stylu życia i ewentualnym przyjmowaniem leków, ale także poprawnym dobraniem kosmetyków, które aplikujemy na skórę każdego dnia.
 
Pielęgnacja może pomóc, ale tylko wtedy, gdy zrozumiemy potrzeby naszej skóry. Cera trądzikowa zmaga się z nadmierną produkcją sebum. Łój zatyka pory i prowadzi do powstania stanów zapalnych. Jedną z podstawowych rzeczy, którą możemy zrobić dla siebie, jest wykonywanie poprawnego oczyszczania. Proces ten będzie skutkował nie tylko usunięciem nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, ale pomoże też pozbyć się martwego naskórka. Jednocześnie nie wolno jednak zapominać o wzmacnianiu bariery hydrolipidowej oraz dogłębnym nawilżaniu (aby nie doprowadzić do przesuszenia i ponownego rozregulowania pracy gruczołów, które zaczną produkować łój w celu ochrony skóry).
 

Jakich produktów unikać, gdy leczymy trądzik pospolity?

Trądzik pospolity nie tylko wymaga stosowania pewnego rodzaju produktów (oczyszczających, kojących i nawilżających), ale niejako zmusza nas również do odstawienia pewnych kosmetyków. Będą to m.in. peelingi ziarniste, które nie są przeznaczone do cery trądzikowej. Dlaczego? Wykonywany w ten sposób proces złuszczania może doprowadzić do sytuacji, w której bakterie zostaną rozniesione na zdrowe fragmenty skóry. Pocierając drobinkami o skórę, sprawiamy, że zostaje ona delikatnie podrażniona. Oznacza to, że stany zapalne mogą przestać się goić, a na buzi pojawi się jeszcze więcej krostek.
 
Podobne zasady stosujemy, jeżeli to trądzik różowaty jest naszą zmorą. Tutaj również cera jest bardzo delikatna i podatna na powstawanie nowych podrażnień. Lepiej sięgnąć po tak zwany peeling enzymatyczny, który nie wymusza na nas wykonania masażu z udziałem złuszczających drobinek. Warto jednak dodać, że trądzik różowaty ma wiele wspólnych cech z wersją pospolitą, a już zwłaszcza jeżeli chodzi o konieczność wykluczenia z pielęgnacji pewnych produktów.