moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pierwsza w tym roku Akcja Serce w wykonaniu lotników z Powidza

Środa, 12 maja 2021
  • Pierwsza w tym roku Akcja Serce w wykonaniu lotników z Powidza

8 maja 2021 r. załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza wykonała lot w ramach Akcji Serce.

To pierwsza w tym roku Akcja Serce w wykonaniu lotników z powidzkiej bazy. Do tej pory loty o statusie „hospital” dwadzieścia dwa razy wykonywały załogi z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Tym samym bilans Akcji Serce zrealizowanych przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego (3. SLTr) w tym roku wyniósł dwadzieścia trzy akcje ratujące życie.

Przygotowania do wykonania tego szczególnego zadania lotniczego rozpoczęły się w sobotę 8 maja br. we wczesnych godzinach porannych. Wtedy służby dyżurne potwierdziły możliwość wykonania lotu, po czym rozpoczął się proces planowania i przygotowania operacji. Po przygotowaniu samolotu przez personel techniczny, samolot transportowy M-28 Bryza wystartował z Powidza. Załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego wykonała lot po trasie Powidz - Katowice - Warszawa - Powidz na rzecz warszawskiej Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii. Akcja zakończyła się kilka minut przed godziną 21:00.

Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. SLTr w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Dużą część z nich realizują załogi 8. BLTr z krakowskich Balic. Coraz częściej jednak do wykonania lotów w ramach Akcji Serce angażowani są także lotnicy z powidzkiej bazy.

Sobotnia Akcja Serce to w tym roku dwudziesty trzeci lot wykonany przez 3. SLTr w celu ratowania ludzkiego życia.

 
tekst: Informacja prasowa