moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Radny chciał pomóc branży gastronomicznej! Został wykluczony z Klubu Koalicja dla Pierwszej Stolicy

Czwartek, 8 kwietnia 2021
  • Radny chciał pomóc branży gastronomicznej! Został wykluczony z Klubu Koalicja dla Pierwszej Stolicy

Arkadiusz Masłowski, radny Rady Miasta Gniezna, został wykluczony z Klubu Koalicja dla Pierwszej Stolicy. Dlaczego? Prawdopodobnie przez projekt uchwały, która ściągała z branży gastronomicznej opłatę za koncesję alkoholową w czasie pandemii. Chociaż Gniezno i tak pozostaje w tyle za innymi miastami Polski, ponieważ ostatecznie przedsiębiorcy nie otrzymają zwrotu już zapłaconej raty koncesji. Umorzono jedynie pozostałą część za rok 2021.

Wielu przedsiębiorców prowadzących lokale, w których sprzedawany jest alkohol, ma żal do włodarzy Pierwszej Stolicy w związku z koniecznością zapłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu w czasie, kiedy nie mogą funkcjonować. Większość urzędników nie prowadziła nigdy własnej działalności gospodarczej, więc trudno im zrozumieć, biorąc wynagrodzenie na państwowych "stołkach", z jakimi dylematami zmagają się właściciele firm. Niemniej, taki projekt uchwały wniósł radny Arkadiusz Masłowski. Najwyraźniej ten pomysł nie spodobał się członkom jego klubu.

W dniu wczorajszym otrzymałem oficjalną wiadomość, że Klub Radnych „Koalicja dla Pierwszej Stolicy” podjął decyzję o moim wykluczeniu ze swojego grona - mówi radny Arkadiusz Masłowski. Ze swojej strony napiszę, że w ostatnim czasie doszło między mną a wyżej wymienionym Klubem Radnych do różnicy zdań w sprawie pomocy dla firm gastronomicznych. Zabiegałem, aby firmy z tej branży zostały zwolnione z całości opłat za tak zwane „koncesje”. Mówiłem o tym głośno i publicznie. Niezrozumiałą dla mnie sytuacją jest pobieranie opłat od firm, które znalazły się na skraju bankructwa. Ograniczenia spowodowane przez pandemię, a więc zamknięcie lokali oznacza brak możliwości sprzedaży swoich produktów w miejscu sprzedaży. Wiele miast poprzez wprowadzenie odpowiednich uchwał zwalniało przedsiębiorców z tej opłaty. Miałem okazję porozmawiać z różnymi osobami z innych miejscowości i byli dumni z tego, że w ich mieście takie rozwiązania są wprowadzane. Nie miałem wątpliwości, aby do grona miast, które całkowicie zwalniają z tych opłat należało Gniezno. Pomysł ten nie był konsultowany z klubem „Koalicja dla Pierwszej Stolicy”. Nie zyskał on akceptacji co było dla mnie niezrozumiałe. Jako przewodniczący Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska czułem się w obowiązku, aby najlepsze koncepcje dla mieszkańców przedstawiać. Decyzję o moim usunięciu podjęto bez mojej wiedzy i obecności. Nie miałem możliwości obrony ani przedstawienia swoich argumentów. Nieoficjalnie dowiedziałem się przed Świętami Wielkanocnymi. „Klub Koalicja dla Pierwszej Stolicy” cofa również rekomendację na przewodniczącego Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska - proponując innego kandydata. Zapewne tą funkcję przestanę pełnić. Prywatnie odczuwam to tak, że za próbę pomocy mieszkańcom przychodzi mi płacić sporą cenę. Ale bycie radnym to służenie nie politykom a mieszkańcom. Ludziom, którzy mi zaufali i wybrali, abym ich reprezentował. Ze swojej strony deklaruję dalszą aktywną pracę w Radzie Miasta.

tekst: Andrzej Bukowski