moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gniezno 83. na liście miast, w których kierowcy najczęściej deklarują szkodę w historii OC

Czwartek, 8 kwietnia 2021
  • Gniezno 83. na liście miast, w których kierowcy najczęściej deklarują szkodę w historii OC

To właśnie w Gnieźnie mieszka najmniej kierowców województwa wielkopolskiego deklarujących co najmniej jedną szkodę w swojej historii ubezpieczenia. Miasto uzyskało także jeden z najlepszych wyników w Polsce i zajęło 83. miejsce w rankingu.

Ranking rankomat.pl oparto o deklaracje szkodowości kierowców w 84. miastach Polski (powyżej 50 tys. mieszkańców). 17,4% mieszkańców przyznało się do spowodowania co najmniej jednej szkody w swojej historii ubezpieczenia. Był to najlepszy rezultat województwa wielkopolskiego. W skali całego kraju tylko w Ostrowcu Świętokrzyskim mniej kierowców zadeklarowało szkody (16,8%). W województwie wielkopolskim najgorzej wypadli mieszkańcy Poznania (22,2%), a w całej Polsce Rudy Śląskiej (26,1%).
 

Sylwetka szkodowego kierowcy z Gniezna

Zbierając dane z kalkulacji w ostatnim roku można przedstawić profil szkodowego kierowcy w Gnieźnie. Jest to 29-latek, który jest właścicielem forda focusa z 2004 roku. Kierowcy z co najmniej jedną szkodą na koncie, którą spowodowali w ostatnim roku zapłacili za OC 796 zł. Dla porównania średnia cena w Gnieźnie wyniosła 579 zł.

W Gnieźnie polisy kosztowały średnio 579 zł. Była to najniższa stawka w wielkopolskim. Więcej w województwie płacili mieszkańcy Poznania (807 zł), Konina (645 zł), Kalisza (632 zł). W skali całego kraju to wrocławscy kierowcy musieli najwięcej wydać na polisę. Było to 918 zł. Niższy koszt OC niż w Gnieźnie w skali kraju był m.in.: w Stalowej Woli (554 zł), Ostrowcu Świętokrzyskim (537 zł), Mielcu (505 zł - była to najniższa składka w Polsce).

Liczba szkód likwidowanych z polisy OC właściciela pojazdu to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyceny składki. Na cenę OC wpływają także informacje o kierowcy, przede wszystkim  jego wiek i okres posiadania prawa jazdy oraz dane techniczne jego pojazdu. Równie ważne mogą być sieć i rodzaj dróg, po których się porusza, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe, które przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji  lub wypadku w tym regionie - mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

tekst: Informacja prasowa