moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy rewitalizacja Wenecji musi oznaczać wycięcie blisko 700 drzew?

Środa, 31 marca 2021
  • Czy rewitalizacja Wenecji musi oznaczać wycięcie blisko 700 drzew?

Do sprawy wycinki blisko 700 drzew na terenie parkowym, wokół jeziora Jelonek w Gnieźnie, odniosła się posłanka Paulina Hennig-Kloska. Poinformowała, że od ponad tygodnia wpływają do biura poselskiego prośby o interwencję w tej sprawie, i że zanim zabrała głos, konsultowała rzecz ze swoimi ekspertami, co wymagało nieco więcej czasu.

Przywołując wypowiedzi mieszkańców Gniezna posłanka podkreślała, że wielu z nich rozumie potrzebę i sens rewitalizacji tego terenu, ale nie akceptuje planu usunięcia rosnących tam blisko 700 drzew, zwłaszcza zdrowych samosiejek klonu jesionolistnego. Bowiem przyzwyczaili się do tych drzew i jest to zrozumiałe, tym bardziej, że gnieźnieńska Wenecja zaczęła odżywać w ostatnim czasie i coraz więcej osób lubi spędzać tam swój wolny czas.

Ponadto konsultacje z ekspertami, utwierdziły ją w przekonaniu, że w dobie kryzysu przyrodniczo-klimatycznego trzeba gruntownie przemyśleć podejście do gatunków inwazyjnych, że drzewa, które dobrze się u nas czują, rosną samoistnie od wielu lat, należy zostawić i systematycznie pielęgnować, kontrolując przybywanie nowych samosiejek. Eksperci potwierdzili, że do takich gatunków należy m. in. klon jesionolistny. W dalszej części komentarza posłanka zwróciła uwagę także na fakt, że wraz z globalnym ociepleniem z Polski zaczynają wycofywać się gatunki mocno zakorzenione w naszym ekosystemie tj. świerki, sosny i brzozy ponieważ zrobiło się dla nich w Polsce zbyt sucho i zbyt ciepło. Wydaje się zatem zasadne, aby w przestrzeni parkowej, która nie jest lasem naturalnym, pozostawić drzewa, które sprawdziły się w naszych warunkach i tworzą niepowtarzalną atmosferę miejsca. Warto w tym kontekście zauważyć, że proponowane przez miasto gatunki do nowych nasadzeń, takie jak np. metasekwoja chińska, platan klonolistny, wiśnia piłkowana, kasztanowiec czerwony, głóg pośredni, czy dąb błotny są typowe dla rozwiązań parkowych i nie występują w naturze. Nasuwa się więc pytanie, ile z nich przetrwa i jak się będą rozwijać? Niepokoi ponadto rażąco niska kompensacja - 202 nowe nasadzenia nie zastąpią nam w najbliższych dziesięcioleciach blisko 700 egzemplarzy, które mają być teraz wycięte.

W dalszej części wypowiedzi Paulina Hennig-Kloska zwróciła także uwagę na fakt, iż wielu mieszkańców uczestniczących w ubiegłorocznych konsultacjach społecznych nie zapamiętało przekazu o rezygnacji z tak dużej ilości drzew. Spodziewali się zatem jedynie wycięcia chorych egzemplarzy, czy też drzew, uniemożliwiających przeprowadzenie inwestycji oraz standardowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaniepokoiła ich skala zaplanowanej wycinki.

Mając zatem na uwadze ww. wątpliwości mieszkańców Gniezna, miłośników przyrody i fachowców w zakresie dendrologii, Posłanka Paulina Hennig-Kloska zwróciła się do Pana Prezydenta o weryfikację planów i odstąpienie od wycinki zdrowych drzew na Wenecji.

tekst: Informacja prasowa