moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Przeciętny mieszkaniec Gniezna wydaje ponad 1 176 zł rocznie na alkohol!

Wtorek, 30 marca 2021
  • Przeciętny mieszkaniec Gniezna wydaje ponad 1 176 zł rocznie na alkohol!

W piątek, w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa Młodej Lewicy. Aktywiści mówili o rosnącym problemie nadmiernej konsumpcji alkoholu w Polsce jak i w Gnieźnie.

Alkoholizm prowadzi do zaburzeń fizycznych, psychicznych i społecznych. Jest powodem przemocy, agresji czy podejmowania ryzykownych zachowań, prowadzących do uszczerbku na zdrowiu, czy nawet śmierci. Do alkoholizmu prowadzi postępujące nadmierne spożywanie alkoholu.

Okazuje się, że w 2019 roku, przeciętny mieszkaniec Gniezna wydał ponad 1 176,07 zł na alkohol, czyli o około 150 zł więcej niż w 2017 roku. Rośnie również wartość sprzedanego alkoholu na terenie Gniezna, w 2019 roku sprzedano go o kwotę 8 076 638,23 zł większą niż w 2017 roku.

Jak informuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - od kilkunastu lat rośnie ilość spożywanego alkoholu. W 2019 wyniosła ona ponad 11 litrów czystego alkoholu na osobę. Według szacunków z 2019 roku, w przeciągu 2 lat osiągniemy poziom 12 litrów, czyli poziom degradacji społecznej. Po jego przekroczeniu, średnia długość życia Polaków zacznie spadać. Alarmujący jest więc wzrost sprzedaży alkoholu na początku pierwszej fali pandemii - w kwietniu ubiegłego roku sprzedaż piwa wzrosła aż o ponad 25% w stosunku do 2019 roku.

Paradoksalnie, mimo ciągłego wzrostu sprzedaży alkoholu, zmniejszyła się liczba osób zgłaszających się do lekarzy z problemami alkoholowymi. Wynika to z tego, że poradnie przeszły na tryb terapii zdalnych, a to jeszcze bardziej ogranicza dostęp do lekarzy, szczególnie gdy zbliżamy się do granic wydolności narodowej opieki zdrowotnej.

Dnia 27 marca 2021 r. weszły również w życie kolejne obostrzenia, które znowu zwiększają niepokoje społeczne. Aby uniknąć podobnego wzrostu sprzedaży alkoholu jak w kwietniu zeszłego roku, Młoda Lewica apeluje, aby powstrzymać się od spożywania alkoholu. Picie napoi alkoholowych w dużych ilościach, może przynieść szybkie ukojenie. Jednak w dłuższej perspektywie czasu może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, o które ciężko będzie walczyć zwłaszcza teraz, w trakcie zapaści systemu państwowej opieki zdrowotnej - mówi Kamil Parol, Koordynator Powiatowy Młodej Lewicy.


Dookoła nas widzimy świetnie zaopatrzone i wyeksponowane stoiska z alkoholem. Środki masowego przekazu również sprzyjają sprzedaży napojów alkoholowych, atakując nas ich reklamami. Największe sieci handlowe prowadzą szeroko zakrojone akcje promocyjne mające na celu zwiększenie atrakcyjności napoi alkoholowych. Co młode osoby mogą z tym zrobić? Przede wszystkim tak jak Młoda Lewica z Gniezna uświadamiać swoich rówieśników o problemie oraz o skutkach zbyt dużego i częstego spożywania alkoholu. Alkohol może niszczyć rodziny, kariery zawodowe, zdrowie, a nawet życie.

Zamiast chwalić się, ile udało ci się wypić zeszłej soboty, pomyśl proszę o swoich bliskich i swojej przyszłości. Pozwól sobie pomóc. Jeśli problem z alkoholizmem występuje u ciebie bądź bliskiej ci osoby porozmawiaj ze specjalistą.  Możesz się do niego zgłosić, np. przy Szpitalu Wojewódzkim na Poznańskiej lub Poradni Leczenia Uzależnień na ulicy Orzeszkowej. Nie jesteś sam. Dookoła nas jest naprawdę wiele osób, które borykają się z podobnym problemem - informuje Jakub Siwka, działacz Młodej Lewicy.


Działacze poinformowali również, że zamierzają porozmawiać osobiście z mieszkańcami i mieszkankami Gniezna oraz wręczyć przygotowane przez Młodą Lewicę ulotki informacyjne o rosnącym problemie alkoholizmu. Zdecydowali jednak, aby rozdać je, gdy poprawi się sytuacja epidemiologiczna w Polsce.
 
tekst: Informacja prasowa