moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wywrócił się na quadzie! Był pod wpływem alkoholu!

Poniedziałek, 29 marca 2021
  • Wywrócił się na quadzie! Był pod wpływem alkoholu!

Mieszkaniec Trzemeszna będąc pod wpływem alkoholu wybrał się na przejażdżkę swoim quadem. Jego podróż zakończyła się wywrotką, w wyniku czego z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Teraz 30-latek będzie musiał ponieść konsekwencje prawne.

W sobotę, około godz. 17.00, policjanci otrzymali zgłoszenie, że na jednej z dróg w Miatach w gminie Trzemesznie mężczyzna wywrócił się razem z quadem, którym jechał. We wskazane miejsce został natychmiast skierowany patrol. Po przyjeździe funkcjonariuszy okazało się, że pojazd jest niezarejestrowany i nie posiada ubezpieczenia.

Kierujący quadem z obrażeniami ciała został przetransportowany przez załogę Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Przeprowadzone badanie wykazało ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Teraz niefrasobliwy kierowca będzie musiał ponieść konsekwencje swoich czynów. Sprawą zajmują się policjanci w Trzemesznie.

Pamiętajmy - quadem nie można jeździć bez prawa jazdy

W zależności od rodzaju quada wymagane jest posiadanie określonych uprawnień, by móc się nim poruszać. Na czterokołowce lekkie potrzebne jest posiadanie kategorii AM (można ją uzyskać mając skończone 14 lat), z kolei na zwykłe czterokołowce niezbędna jest kategoria B1 (po ukończeniu 16 roku życia). Osoby pełnoletnie z kategorią B mogą prowadzić wszystkie quady pod warunkiem, że pojazdy są zarejestrowane jako czterokołowce lub czterokołowce lekkie.

Należy pamiętać, że quady użytkowane na drogach publicznych podlegają obowiązkowi rejestracji. W związku z tym, muszą przechodzić badania potwierdzające ich sprawność techniczną oraz zgodność z warunkami określonymi w homologacji (oświetlenie, tablica rejestracyjna w widocznym miejscu oraz polisa OC).
 
źródło: Policja