moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jezioro Wenecja zabezpieczone dzięki kanałowi sanitarnemu

Wtorek, 9 marca 2021
  • Jezioro Wenecja zabezpieczone dzięki kanałowi sanitarnemu

Zakończyła się budowa kanału sanitarnego w ul. Kostrzewskiego o długości 790 m. Inwestycja prowadzona przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie kosztowała ponad 6 mln zł. Była konieczna, by przy nawalnych deszczach woda deszczowa i ścieki nie dostawały się do strugi gnieźnieńskiej.

To była bardzo ważna inwestycja w aspekcie nabierającej tempa rewitalizacji terenów wokół popularnej Wenecji. W minionych latach przy nawalnych deszczach zdarzało się, że zlewnia sieci kanalizacyjnej przy ul. Dalkoskiej przepełniała się na tyle, że mieszanina wody deszczowej i ścieków dostawała się do strugi gnieźnieńskiej i dalej do jeziora. By nie dostawała się do zbiornika dzięki współpracy Miasta Gniezna z firmą Mikronatura i Środowisko  zamontowano system sedymentacyjny. Zlokalizowany jest on na ujściu strugi gnieźnieńskiej do jeziora. Dziś wiemy już, że dzięki funkcjonowaniu tego sytemu udało się ograniczyć dopływ do jeziora niekorzystnych substancji takich jak np. azotany o ponad 80%. Konieczne było jednak rozwiązanie tego problemu u jego źródła. Tym rozwiązaniem jest właśnie nowy kanał sanitarny.

Inwestycję polegającą na na budowie kanału łączącego kanał sanitarny w ul. Kostrzewskiego z kanałem sanitarnym usytuowanym przy I Liceum Ogólnokształcącym zrealizowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie, podpisując umowę z konsorcjum dwóch firm. Liderem konsorcjum była firma BUD-AN Sp. z o.o. z siedzibą w Kaliszu, natomiast partnerem konsorcjum firma BOR-WIERT Sp. z o.o. z siedzibą w Namysłowie. Wartość inwestycji wyniosła 6 mln 132 tys. zł. Spółka na jej realizację uzyskała pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 4 mln 450 tys. zł. 10% jej wartości może zostać umorzone. Ze względu na panującą sytuację pandemiczną roboty zostały zakończone później niż zakładano, 26.02.2021 zgodnie z aneksem przedłużającym do podpisanej umowy.

Cały odcinek kolektora kanalizacji sanitarnej został wykonany metodą bezwykopową na średniej głębokości ok. 8 m. Łączna długość wykonanego odcinka wynosi 790,7 m. Zastosowanym materiałem była rura GRP o średnicy 500 mm.
tekst: Informacja prasowa