moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rozpoczyna się rewitalizacja parku przy Wenecji

Wtorek, 9 marca 2021
  • Rozpoczyna się rewitalizacja parku przy Wenecji

W marcu 2021 r. rozpocznie się pierwszy etap rewitalizacji Parku Piastowskiego oraz otoczenia Jeziora Jelonek. Prace będą prowadzone od Alei Zientarskiego do Skweru im. Miasta Speyer wraz przebudową całego skweru. Ten etap zakończony zostanie we wrześniu bieżącego roku. Kolejny etap, do schodów przy I LO, zakończy się w kwietniu 2022. Całość będzie kosztować ok. 7,5 mln zł.

Prace będą obejmowały nałożenie nowych nawierzchni, rozdziału dróg na piesze i rowerowe. Zamontowane zostanie także nowe oświetlenie i mała architektura. W pobliżu placu zabaw  powstanie automatyczna toaleta. Nad samym jeziorem pojawi się nowa roślinność, krzewy oraz szpaler platanów, nowe ławki i kosze na śmieci. Skwer im. Miasta Speyer zostanie poddany kompleksowej przebudowie. Teren ten zostanie wzbogacony o nowe, kolorowe rabaty bylinowe, z roślinnością miododajną. Alejki zostaną wykonane z nawierzchni żywicznej, wodoprzepuszczalnej, a całość będzie dopełniona nowymi ławkami oraz roślinnością wysoką.

Kolejny etap, to zachodnia cześć brzegu jeziora, prowadząca od skweru im. Miasta Speyer do schodów prowadzących do I LO. Tu również powstaną nowe aleje piesze oraz drogi rowerowe. W tej części powstanie jeden z trzech drewnianych tarasów nad samym jeziorem. Ponadto miejsce, które obecnie zostało zaadoptowane na skatepark, zostanie przekształcone w plazę, miejsce do jazdy na deskorolkach. W jego pobliżu zostanie wybudowany napis GNIEZNO Pierwsza Stolica Polski. Z nowości jakie pojawią się w tym etapie są ścianka wspinaczkowa, wybudowana na murze, pozostałości po dawnym amfiteatrze, o długości 30 m służąca do trawersowania oraz zjeżdżalnie terenowe.

W trakcie prac należy się przygotować na utrudnienia w ruchu (idąc od budynku I LO będzie można dojść do ul. Łaskiego chodnikiem przy trasie Zjazdu Gnieźnieńskiego). Pozostały teren (plac zabaw, siłownia, nowy park kieszonkowy z hamakami) będzie otwarty.
tekst: Informacja prasowa