moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Projektowanie mody i pomysły na malowanie tkanin

Środa, 17 lutego 2021
  • Projektowanie mody i pomysły na malowanie tkanin

Kiedy masz dużo pomysłów, aby Twoje ubrania wyglądały pięknie, lub po prostu chcesz być bardziej stylowy, to tu przydaje się umiejętność malowania tkanin. Spraw, aby ożyły nieciekawe ubrania. Przecież odzież to płótno a płótno to obraz, czyli sztuka.

Z pomocą swojej całej wyobraźni i kreatywności możesz tworzyć sztukę, odświeżając ubrania. Omówmy kilka pomysłów na wspaniałe malowanie tkanin, dając kilka dobrych rad co do techniki tej ekscytującej aktywności w dziedzinie projektowania mody.


Podstawy

Podczas malowania tkanin należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Wybór farby to jeden z nich. Gdy zaczynamy swoją przygodę z malowaniem na odzieży warto postawić na sprawdzonego producenta  farb akrylowych jak np. te dostępne na stronie producenta Profil profil.sklep.pl/pl/c/Farby-do-tkanin/18

Wszystkie kursy projektowania mody omawiają te podstawowe czynniki w ramach omawiania technik barwienia. Jeśli chodzi o wybór barwnika do malowania ubrania, należy określić jego 3 rodzaje.

W przypadku włókien celulozowych, w tym bawełny, lnu i konopi, barwnik reaktywny dla włókien działa dobrze. Namaczanie odzieży przed praniem przy użyciu sody kalcynowanej zapewnia stabilne wyniki farbowania i malowania.

W przypadku tkanin białkowych, w tym wełny, jedwabiu i alpaki, konieczne jest użycie barwnika kwasowego z włóknami białkowymi.

Do włókien syntetycznych, a mianowicie. Sztuczny jedwab, poliester, nylon i akryl, uniwersalny barwnik będzie działał po praniu.
 


Ubrania

Malowanie tkanin odbywa się metodą ręcznego malowania lub tłoczenia. Szkicujesz projekt, który jest nanoszony lub reprodukowany na tkaninie za pomocą pisaków do malowania tkanin, tubek do malowania tkanin lub kropek farby.

Wybrana jest farba, która najlepiej pasuje do ubrania. Zastosowana metoda malowania może się różnić od prostych pociągnięć po różne odmiany, w tym akwarele, malarstwo olejne i węgiel drzewny.

Samo malowanie to delikatne zadanie. Podczas tłoczenia wzór wycięty z solidnej podstawy jest zanurzany w kolorze i dociskany do odzieży, a także wycięty wewnątrz solidnej podstawy jest umieszczany na ubraniu i szczotkowany lub szczotkowany na desce, pozostawiając wzór namalowany na tkaninie.

Po malowaniu farbę należy pozostawić do wyschnięcia. Prasowanie pomalowanej tkaniny od tyłu spowoduje trwałe umieszczenie koloru na tkaninie. Podczas malowania należy zwrócić uwagę by ubrania malowane były odpowiednią dobraną farbą do tkanin jasnych czy ciemnych jak np te profil.sklep.pl/pl/c/Farby-do-jasnych-tkanin/19

Duża ilość praktyki na sesjach szkoleniowych z projektowania mody pomaga opanować malowanie tkanin. Poszukaj instytutów projektowania mody, w których sztuka malowania tkanin jest nauczana w drobiazgowych szczegółach.

Pomysły na malowanie tkanin, które tutaj udostępniliśmy, to tylko początek. Warto formalnie wyszkolić się w rzemiośle, aby stworzyć wpływowe projekty, które wyznaczą Twój styl.

Tekst powstał przy współpracy polskiego producenta farb artystycznych PROFIL SKLEP