moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Przypominamy o obowiązku odśnieżania chodników i dachów! Śnieg zsunął się z kamienicy przy ul. Tumskiej

Czwartek, 11 lutego 2021
  • Przypominamy o obowiązku odśnieżania chodników i dachów! Śnieg zsunął się z kamienicy przy ul. Tumskiej

W związku z intensywnymi opadami śniegu na terenie całego kraju przypominamy właścicielom i administratorom budynków o obowiązku usuwania lodowych sopli i odśnieżaniu dachów z zalegającego śniegu. Biały puch i lód należy również usunąć z chodników przed posesją.

W ostatnich dniach zawitała u nas zima i biały puch przykrył wszystko dookoła. I choć wiele osób uważa widok ośnieżonych drzew, budynków czy dróg za wspaniały, to nie zapominajmy, że zimowa aura może być niebezpieczna. Nie tylko zalegający na drogach śnieg może stanowić zagrożenie. Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych.
 
Również śnieg zalegający na dachach budynków może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go na bieżąco z dachów płaskich o dużych powierzchniach. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeden metr sześcienny puchu śniegowego może ważyć nawet 200 kg, a śniegu mokrego około 800 kg. To ogromne obciążenie dla konstrukcji dachów, które pod naporem ciężaru mogą się zarwać i spaść na znajdujące się wewnątrz osoby. Dlatego, aby zapobiec tragedii musimy pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu.

Zgodnie z prawem budowlanym właściciel i zarządca nieruchomości ma obowiązek usuwania z dachu nadmiaru śniegu oraz tworzących się sopli. Za niedopilnowanie tego obowiązku prawo budowlane przewidziało grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Śnieg spadł z dachu m.in. przy ul. Tumskiej w Gnieźnie, tuż przed naszą Czytelniczką. Jak twierdzi kobieta, nie spodziewała się i całe szczęście, że mieszanka białego puchu i lodu nie spadła na nią.
 
tekst: Andrzej Bukowski