moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wyrok w sprawie tragicznego wypadku koło Kłecka

Piątek, 22 stycznia 2021
  • Wyrok w sprawie tragicznego wypadku koło Kłecka

W piątek Sąd Rejonowy w Gnieźnie ogłosił wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku, do którego doszło w kwietniu 2019 roku, w miejscowości Charbowo (gmina Kłecko). W wyniku wypadku śmierć poniosła 18-letnia wówczas Oliwia Tomska oraz ojciec kierującego. Sąd uznał, że sprawca nie zachował należytych reguł ostrożności, a także poruszał się z nadmierną prędkością.

W ocenie Sądu naruszenie reguł bezpieczeństwa w ruch pozostaje bezsprzeczne, pomimo, że nie ma możliwości, aby dziś odtworzyć jednoznacznie przebieg wypadku. W ocenie Sądu, gdyby oskarżony tych elementarnych zasad przestrzegał, z pewnością do zdarzenia by nie doszło.

Sąd skazał sprawcę na karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, a także zakazał kierować wszelkimi pojazdami mechanicznymi na okres pięciu lat. Sąd zasądził także nawiązkę na rzecz rodziców Oliwii, a także zwrot kosztów ich pełnomocnika.

Sprawa była dość szczególna, albowiem w wyniku wypadku straciła życie nie tylko dziewczyna skazanego, ale również jego ojciec. Mecenas Magdalena Leśna-Duber, która reprezentowała rodziców zmarłej tragicznie Oliwii wskazuje, że żadna kara w istocie nie wynagrodzi utraty dziecka, tym niemniej dla rodziców Oliwii najważniejsza była kwestia, aby skazany nie mógł już kierować pojazdami przez określony czas, co w tych realiach byłoby dla niego najdotkliwszą karą.

Nadmienić należy, że rodzice Oliwii z uwagi na fakt, że znali skazanego, który był chłopakiem córki, początkowo nie brali czynnego udziału w sprawie, albowiem skazany miał dobrowolnie poddać się karze, z czego skazany się jednak w toku procesu wycofał. Wpłynęło to na zmianę stosunku przez pokrzywdzonych względem oskarżonego i włączenie się do sprawy. Cieszę się, że udało się w imieniu moich klientów uzyskać nawiązkę, która w deklarowanej części przeznaczona ma zostać na pomoc ofiarom wypadków samochodowych - mówi Mecenas Magdalena Leśna-Duber.

Wyrok jest nieprawomocny.
 
tekst: Andrzej Bukowski