moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Już niedługo szczepienia całej populacji. Kto po grupie zero?

Wtorek, 12 stycznia 2021
  • Już niedługo szczepienia całej populacji. Kto po grupie zero?

Powoli dobiega końca szczepienie grupy zero. Po tej grupie możliwe będą szczepienia seniorów i matek noworodków. Celem jest 200 szczepień dziennie.

Cały czas realizujemy program szczepień - mówi Grzegorz Sieńczewski, dyrektor gnieźnieńskiego ZOZ-u. Do końca tygodnia na szczepienia może się zgłaszać personel medyczny. Po wyszczepieniu grupy zero ustawodawca zakłada, że będziemy mogli realizować szczepienia populacyjne, do których też się przygotowujemy i kiedy taka zgoda zapadnie to będziemy w tej kwestii działać.

Na razie po grupie zero szczepieni będą seniorzy - mówi Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Wytyczne nie są jeszcze do końca znane, ale wiemy, że na pewno będziemy szczepić seniorów i matki noworodków. Punkt szczepień chcemy stworzyć w budynku przy ul. Kościuszki. Chcemy go utworzyć w tym miejscu, żeby nie zakłócać pracy szpitala i placówek ambulatoryjnych, w których w tym momencie znajdują się punkty szczepień. Aby móc się zaszczepić, można pójść do swojego lekarza rodzinnego, który wystawi elektroniczne skierowanie i będzie można udać się z numerem skierowania do dowolnego punktu szczepień. Można się również zgłosić telefonicznie, podając swoje dane do punktu szczepień i taki punkt wystawi skierowanie sam do siebie, lub pójść do punktu szczepień bezpośrednio, ale jeśli będziemy tak postępować, to wtedy nie osiągniemy zakładanego tempa szczepień, którym jest 200 szczepień dziennie.

Osoby chcące się zaszczepić powinny śledzić komunikaty NFZ-tu, w których będą podawane m.in. terminy szczepień dla poszczególnych grup.
 
tekst: Paulina Michalska