moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zebrano 1,5 mln zł w akcji na rzecz szpitala

Niedziela, 10 stycznia 2021
  • Zebrano 1,5 mln zł w akcji na rzecz szpitala

Starostwo Powiatowe i Szpital Chrztu Polski zorganizowały akcję, która miała na celu zebranie darowizn na rzecz szpitala w kontekście pandemii koronawirusa.

Jest to akcja na rzecz darowizn dla szpitala w kontekście covid-u - mówi Starosta Gnieźnieński, Piotr Gruszczyński. Na konto tej akcji wpłynęła kwota 1,5 mln zł. 230 różnego rodzaju podmiotów, osób fizycznych, udzieliło tego wsparcia, ale chciałbym odnieść się do podmiotów, które bardzo mocno wsparły tą akcję tak jak np. Fundacja na Rzecz Ochrony Zdrowia, która przeznaczyła naprawdę istotną kwotę. To co było dla nas zaskoczeniem to pieniądze, które wpłynęły od amerykańskiej funkcji The King Baudouin Fundation United New York. To niesamowite, że pieniądze z tak odległego kraju, zasiliły konto naszego szpitala. Obok tych podmiotów wsparły nas też Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, ale także pani Andżelika Daszkiewicz, która zorganizowała z własnej inicjatywy zbiórkę na portalu Zrzutka, co przyczyniło się do wpływu bardzo sporej kwoty. W akcję włączyły się także wszystkie kluby polityczne, oprócz PiS-u.

Na temat zbiórki głos zabrał również dyrektor szpitala Grzegorz Sieńczewski. Kwota 1,5 mln zł, to ogromna suma, która umożliwiła nam realizacje bardzo dużych i ważnych zakupów - mówi dyrektor szpitala, Grzegorz Sieńczewski. Natomiast szpital na walkę z pandemią wydał 3,5 mln zł, czyli 2 mln więcej, a ta kwota przez cały czas się zmienia.  To na co szpital stracił taką kwotę, to sprzęt ochrony osobistej (1,3 mln zł), dodatkowe wynagrodzenia dla personelu medycznego (1,3 mln zł) oraz inne wyroby medyczne jak respiratory (870 tys. zł). Wszystko to zostało zakupione z pozyskanej kwoty i środków szpitala.

Warto wspomnieć, dla osób, które chciałyby wesprzeć szpital, że akcja nadal trwa, a pieniądze można wpłacać na konto placówki.
 
tekst: Paulina Michalska