moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Warto i trzeba segregować odpady!

Środa, 16 grudnia 2020
  • Warto i trzeba segregować odpady!

Trwa kampania edukacyjna związana z segregacją odpadów komunalnych. Miasto Gniezno przygotowało spoty radiowe, specjalne magnesy na lodówkę z grafiką dotyczącą segregacji oraz tablice informacyjne na wiaty śmietnikowe. Wszystko po to, by przyzwyczajać gnieźnian do selektywnej zbiórki odpadów.

Segregowanie to nie wyrzucanie!
Za każdym razem, kiedy trzymamy odpady w ręce, decydujemy o tym, czy odzyskać czy zmarnować cenne surowce. Na przykład szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy stuwatowej żarówki! Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Warto zmienić przyzwyczajenia i śmiecić mniej. Z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.

Jeden z najpowszechniejszych mitów na temat segregacji to przekonanie, że posegregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki. Tymczasem to się zmieniło. Nowoczesne pojazdy odbierające posegregowane odpady mają podział na różne przegrody, do których trafiają poszczególne odpady.

O recyklingu warto także pomyśleć już na etapie zakupów. Wystarczy kupować tylko tyle, ile naprawdę się potrzebuje, korzystać z toreb wielorazowego użytku, unikać jednorazowych produktów lub wybierać te, których opakowania nadają się do recyklingu.

Zmiany przepisów, zmiany przyzwyczajeń mieszkańców
Od początku kwietnia tego roku istnieje obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – popularnych śmieci. Każdy mieszkaniec Gniezna w swoim domu musi je segregować. W przypadku braku selektywnego zbierania odpadów, opłata za ich wywóz zostaje podwojona, za co odpowiadają solidarnie wszyscy mieszkańcy danej nieruchomości.

Przy okazji zmiany przepisów, aż 25% mieszkańców Gniezna musiało zmienić swoje deklaracje „śmieciowe” na zbiórkę selektywną. Spółka URBIS wszystkim dostarczyła odpowiednie pojemniki. Obecnie opłata za wywóz odpadów wynosi 24 zł za osobę. Członkowie rodzin wielodzietnych płacą 5 zł mniej, a posiadacze kompostownika 2 zł mniej.

W ramach ekologicznej kampanii edukacyjnej Miasto Gniezno wyprodukowało specjalne spoty radiowe oraz 17 tysięcy magnesów na lodówkę, z grafiką podpowiadającą, jak segregować odpady. W najbliższych tygodniach trafią one do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Akcję dotyczącą poprawnej segregacji odpadów wsparły gnieźnieńskie firmy: Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium oraz spółka URBIS. Na wiatach śmietnikowych na terenie całego miasta, przede wszystkim na Winiarach i Tysiącleciu, powieszono także specjalne tablice z identyczną treścią. Dlaczego tak? Ponieważ to właśnie mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej najczęściej popełniają błędy w segregacji. Zgodnie z nowymi przepisami, Straż Miejska może te błędy weryfikować, a także za nie karać. Mandaty są nawet do wysokości 500 zł.

Tu można zobaczyć grafikę na temat segregacji w większej rozdzielczości.