moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Osiem gwiazd przy Rondzie Witolda Pileckiego w Gnieźnie

Środa, 16 grudnia 2020
  • Osiem gwiazd przy Rondzie Witolda Pileckiego w Gnieźnie

Na ogrodzeniu przy Rondzie Witolda Pileckiego (skrzyżowanie ul. Konikowo, Słowackiego i Al. Reymonta w Gnieźnie) pojawiło się osiem gwiazd. Ocenzurowana wersja wulgarnego zwrotu wisi tak od dłuższego czasu.

Osiem gwiazd to ocenzurowana wersja wulgarnego zwrotu: „J**** PiS”. Na ogrodzeniu przy rondzie Witolda Pileckiego pojawiła się już jakiś czas temu, jednak nie wzbudziła większego zainteresowania mieszkańców.

Witold Pilecki (1901-1948)
Oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i II Wojny Światowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień i twórca konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, powstaniec warszawski, jeniec obozów w Lamsdorf i Murnau. Po wojnie wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i organizacji "NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, skazany na śmierć przez komunistyczny sąd, zamordowany strzałem w potylicę w warszawskim więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 roku.

W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński, w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny, odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku Pilecki został awansowany do stopnia pułkownika.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski