moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dobry psycholog. Do kogo warto się udać z swoimi problemami?

Czwartek, 3 grudnia 2020
  • Dobry psycholog. Do kogo warto się udać z swoimi problemami?

Psycholog pomoże w wielu sytuacjach, gdy konieczna jest rozmowa oraz wsparcie w rozwiązaniu narastających problemach. Aby terapia była efektywna, warto pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma znalezienie dobrego psychologa. Czym warto kierować się przy wyborze tego typu specjalisty?

Pomoc psychologiczna - kiedy warto?
Często zdarza się, że z problemami natury psychicznej możemy poradzić sobie samodzielnie albo z pomocą bliskich - rodziny, przyjaciół. Zdarza się jednak, że są one tak duże, że pojawia się konieczność konsultacji ze specjalistą. Wówczas można udać się do psychologa albo do psychiatry. Psycholog jest zwykle pierwszym wyborem. To specjalista, który nie jest lekarzem, ale ma wiedzę i doświadczenie w udzielaniu pomocy psychologicznej. Może ona zdiagnozować pacjenta, a także zalecić właściwe postępowanie. Gdy problemy będą poważne, może skierować również swojego klienta do psychiatry.

Do psychologa warto udać się wtedy, gdy odczuwamy:
  • zmiany nastroju
  • pogorszone samopoczucie
  • myśli depresyjne
  • przemęczenie
  • zniechęcenie
  • niemoc

Jak wybrać psychologa?
Gdy konieczny jest dobry psycholog w Poznaniu lub w innym mieście, wówczas warto postawić na specjalistę, który rzeczywiście ma szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie w swojej dziedzinie. Wówczas może on zgłębić problem pacjenta i doradzić mu, jak poprawić sytuację, by znów czuć się dobrze. Warto pamiętać o tym, że psychologowie pracują także według różnych szkół psychologicznych, co także ma wpływ na prowadzone leczenie. Obecnie często wybierane są behawioryzm oraz psychologia Gestalt (psychologia postaci).

Nie każdy psycholog to psychoterapeuta

Warto pamiętać o tym, że nie każdy psycholog prowadzi terapie psychologiczne, czyli psychoterapię. Takie uprawienia posiadają jedynie ci psychologowie, którzy zakończyli odpowiednie studia podyplomowe. Gdy psycholog nie jest psychoterapeutą, w takim przypadku zaleci on wizytę u terapeuty psychologicznego. Gdy ma on takie uprawienia, można rozpocząć terapię u niego. Terapie psychologiczne prowadzone są jako indywidualne, grupowe, psychoterapia par. Psychoterapeuci mogą także specjalizować się w psychoterapii dziecięcej i młodzieżowej. Warto także wziąć to pod uwagę przy poszukiwaniu specjalisty.

Gdzie szukać rekomendacji?
Jaki psycholog w Poznaniu jest najlepszy? To często spotykane pytanie. Aby uzyskać na nie odpowiedź, warto znaleźć rekomendacje. Tutaj pomocą przychodzą znajomi, ale również opinii można szukać w internecie. Obecnie wiele wartościowych porad dotyczących wyboru właściwego psychologa oraz psychoterapeuty można znaleźć na forach internetowych, w mediach społecznościowych.