moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Produktywność pracownika a dobrze dobrane meble biurowe

Wtorek, 3 listopada 2020
  • Produktywność pracownika a dobrze dobrane meble biurowe

Eksperci badający wpływ różnych czynników zewnętrznych na efektywność pracy są zgodni co do tego, że duże znaczenie w tym procesie ma ergonomia. Dbałość o to, aby pracownik miał zapewnione jak najlepsze warunki pracy, bezpieczne i zdrowe środowisko do wykonywania swoich zadań powinna być więc na wysokim miejscu na liście priorytetów pracodawcy. Tym bardziej, że to właśnie od niego zależy chociażby kwestia wyposażenia biura w ergonomiczne meble biurowe.

Ergonomia miejsca pracy
Pole do popisu pod tym względem jest bardzo duże. Pracodawca ma możliwość zakupu nie tylko podstawowej klasyki: ergonomicznych foteli biurowych, krzeseł, regulowanych biurek czy stołów konferencyjnych, ale też znacznie szerszego asortymentu wyposażenia. Mowa tu przede wszystkim o ergonomicznych matach do stania dla pracowników biurowych, którzy część swoich obowiązków wykonują na stojąco lub o podpórkach pod ramię (albo nadgarstek), odciążających bolące stawy. Z akcesoriów dodatkowych natomiast niezbędnym minimum wydają się regulowane uchwyty pod monitor, dzięki którym można ustawiać ekrany w odpowiedniej pozycji. W biurach z dużą przestrzenią, ale bez wydzielonych boksów warto zaś zainwestować w wytłumiające ścianki działowe pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Ciekawą alternatywą nawet dla ergonomicznych foteli są natomiast tak zwane aktywne krzesła oraz krzesełka siodłowe.

Krzesło jest najważniejsze

Te ostatnie wyróżniają się budową zbliżoną do klasycznego siodła (stąd też ich nazwa), dzięki czemu siedząca na nim osoba parzyjmuje od razu optymalną i zdrową dla kręgosłupa pozycję. Ciało nie ma się na czym oprzeć z powodu braku oparcia, a lekkie pochylenie stołka wymusza na nim wyprostowaną postawę. Dzięki temu nie ma ryzyka garbienia się, a plecy nie są niepotrzebnie przeciążanie. Bo właśnie kwestie przeciążeniowe najczęściej związane są z powstającymi urazami kręgosłupa, które często kończą się zwolnieniami lekarskimi, rehabilitacją i koniecznością zmiany pracy na inną. Dlatego dobrze dobrane krzesło biurowe to podstawowy warunek ergonomicznego miejsca pracy. Zapewnienie wygodnego fotela swojemu pracownikowi powinno być jednym z pierwszych zadań pracodawcy podczas wyposażania biura. Zwłaszcza że obecnie na rynku nie brakuje naprawdę ciekawych rozwiązań technicznych związanych z nowymi formami krzeseł i foteli, a one same dostępne są w tak dużej liczbie modeli, że wybranie pasującego nie powinno stanowić problemu.

Zyskuje nie tylko pracownik

Jednym z głównych założeń ergonomii jest obopólny zysk: nie tylko dla pracownika, ale też pracodawcy. Ergonomiczne środowisko pracy to praktycznie gwarancja zwiększonej wydajności pracowników, skupienia się na zadaniu, wprowadzenia miłej i przyjemnej atmosfery, która jest silnym motorem napędowym dla całego zespołu. Zysk pracodawcy jest oczywisty, dlatego warto, aby przedsiębiorcy zadbali o komfort swoich podwładnych w maksymalnym możliwym stopniu. Szczególnie, że nie są duże wydatki inwestycyjne, ponieważ ergonomiczne meble, krzesła biurowe i fotele w https://www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf można dostać już w bardzo atrakcyjnych cenach.