moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wojna o krzyż w Goczałkowie! Rolnik zniszczył miejsce kultu religijnego i pas drogowy!

Środa, 21 października 2020
  • Wojna o krzyż w Goczałkowie! Rolnik zniszczył miejsce kultu religijnego i pas drogowy!

Krzyż w Goczałkowie (Gmina Niechanowo) został sprofanowany przez nowego właściciela gruntu rolnego po Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Niechanowie - tak uważają okoliczni mieszkańcy. Tak naprawdę chodzi o teren wokół krzyża, ale na tym sprawa się nie kończy.

Krzyż na polu w Goczałkowie stoi tak długo, że jego postawienia nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy. Do tej pory darzony był szacunkiem. Nowy właściciel gruntu po Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Niechanowie nie tylko dosłownie „zrównał z ziemią” otoczenie krzyża, ale również pas drogowy. Zostały także wycięte drzewa. Będąc na miejscu można odnieść wrażenie, że rolnik najchętniej zaorałby również drogę asfaltową. Na pewno jednak przyczynił się do jej zniszczenia, ponieważ w pasie drogowym znajdowało się wzmocnione podłoże zabezpieczające asfalt przez „rozjeżdżaniem” na boki. Ta część podkładu została zniszczona w trakcie orania. W niektórych miejscach nowy właściciel zaorał także granice między polami. Tak się po prostu nie robi - mówią okoliczni rolnicy. Nie tylko zniszczył teren dookoła krzyża, ale także drogę, bo za chwilę ona się rozpadnie. Facet myśli, że ma hektary i wszystko mu wolno. Kasy pełno a szacunku zero. Przez takich jak on ludzie mają złe wyobrażenie o rolnikach, bo co sobie myślą jadąc drogą i widząc zaorane pole aż do asfaltu? Wyciął drzewa, zasypał rowy melioracyjne. Ile na tym zyskał? Więcej stracił niż zyskał tylko jeszcze o tym nie wie.

Urząd Gminy Niechanowo wie o sprawie i, jak poinformował nas wójt Szymon Robaszkiewicz, nie pozostanie ona bez interwencji.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Czytelnik