moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sprawiedliwość po latach! Przedsiębiorca z powiatu gnieźnieńskiego prawomocnie uniewinniony!

Sobota, 26 września 2020
  • Sprawiedliwość po latach! Przedsiębiorca z powiatu gnieźnieńskiego prawomocnie uniewinniony!

24 września 2020 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok uniewinniający Sądu Rejonowego w Gnieźnie co do przedsiębiorcy z powiatu gnieźnieńskiego.

Od 2007 roku mężczyzna stał pod zarzutem uwzględniania w deklaracjach podatkowych faktur VAT w latach 2004 - 2006, które miały dokumentować zakup paliwa, którego nigdy miało nie być, przynajmniej według Prokuratury Okręgowej w Łomży prowadzącej śledztwo. Miało dojść do wyłudzenia podatku w kwocie ponad 130 000 zł. Niewinnego biznesmena zatrzymano przy użyciu oddziału szturmowego Policji jak niebezpiecznego przestępcę. Po wielu latach udało się dowieść, że mężczyzna jest niewinny.

Sprawa jest pokłosiem działalności przedsiębiorstw ROL-POL oraz Wigoport sp. z o.o. Według śledczych podmioty te miały zajmować się jedynie wystawianiem tzw. „pustych" faktur. Prokurator oparł akt oskarżenia na zeznaniach dwóch organizatorów procederu, którzy konsekwentnie zaprzeczali, że nigdy faktycznie nie handlowali jakimkolwiek paliwem. Postępowanie dowodowe pokazało jednak, że było inaczej - mówi obrońca uniewinnionego biznesmena, adwokat Jędrzej P. Kwiczor z Gniezna. Obronie, mimo upływu kilkunastu lat, udało dotrzeć się do świadków, którzy potwierdzili, że wozili paliwo na zlecenie jednego z głównych świadków oskarżenia, który jednocześnie twierdził, że handlował tylko samymi fakturami.

Co ciekawe, według zeznań jednego ze świadków, można precyzyjnie ustalić pochodzenie paliwa, którego według prokuratora nigdy nie było. Był to sprowadzany z zagranicy odbarwiany olej opałowy, który organizatorzy procederu kupowali w jednej z poznańskich spółek. Do tych ustaleń udało się dotrzeć obronie już dwa lata temu mimo upływu ponad 10 lat od tych zdarzeń. Według Sądu zeznania zarówno kierowców, którzy przywozili paliwo oraz pracowników oskarżonego wzajemnie się zazębiają i wprost wskazują, że paliwo istniało, było wykorzystywane w pracy przedsiębiorstwa oraz, że było nabywane od głównego świadka oskarżenia.

Z powodu zakupu paliwa od przedsiębiorstw ROL-POL i Wigoport sp. z o.o. wielu nabywców z całej Polski miało liczne problemy z Urzędem Skarbowym i Prokuraturą. Jak komentuje obrońca oskarżonego: Jest to przykład sprawy tzw. seryjnej. Prokurator bierze za pewnik słowa rzekomo skruszonego przestępcy i na ich podstawie oskarża ludzi, którzy nie dokonali żadnego przestępstwa, nie badając innych wątków. Bardzo się cieszę, że udało się dowieść niewinności mojego klienta.

Wyrok uniewinniający w niniejszej sprawie jest prawomocny.
tekst: Andrzej Bukowski