moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Poseł Zbigniew Dolata zawieszony w prawach członka PiS! Sprzeciwił się idei klubu!

Piątek, 18 września 2020
  • Poseł Zbigniew Dolata zawieszony w prawach członka PiS! Sprzeciwił się idei klubu!

W piątek poseł Zbigniew Dolata został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta głosował przeciwko Ustawie o ochronie zwierząt, co było sprzeczną z ideologią jego ugrupowania. Razem z nim taka sama "kara" spotkała 14 innych posłów.

Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt obejmowała przede wszystkim zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Kolejnymi punktami były m.in. mocne ograniczenie uboju rytualnego oraz zakaz występu zwierząt w cyrkach. Poseł Zbigniew Dolata był jednym z parlamentarzystów, którzy zagłosowali przeciwko przyjęciu zmian. Tym samym naraził się on prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który surowo ukarał członków korzystających z „wolnej woli”. 15 posłów zostało zawieszonych, wobec kilku toczą się postępowania wyjaśniające. To nie jedyne konsekwencje, które poniosą parlamentarzyści. Stracą oni także funkcje i stanowiska w Sejmie oraz strukturach okręgowych. Poseł Dolata jest m.in. zastępcą przewodniczącego komisji edukacji.

Za przyjęciem ustawy było 356 z 449 obecnych na sali obrad posłów. Paulina Hennig-Kloska oraz Tadeusz Tomaszewski głosowali za zmianami w prawie.

Postawa Zbigniewa Dolaty może nieco dziwić. Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych mocno uderzyło by w gospodarstwo rolne Rajmunda Gąsiorka, z którym parlamentarzysta „toczył wojnę”. Dla mieszkańców Czerniejewa likwidacja hodowli byłaby jednak bardzo bolesna, bowiem wielu z nich znajduje zatrudnienie na farmach jednego z czołowych polskich hodowców.

Nad ustawą pochyli się teraz Senat.
 
tekst: Andrzej Bukowski