moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Repatrianci nareszcie w domu

Środa, 16 września 2020
  • Repatrianci nareszcie w domu

Miasto Gniezno powitało dwoje repatriantów: brata i siostrę z Kazachstanu, którzy zamieszkali w Gnieźnie na zaproszenie Rady Miasta Gniezna.

W wyniku zawieszenia ruchu lotniczego i zamknięcia wielu granic w związku z pandemią wirusa SARSCoV2, od wielu miesięcy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przyjazd rodziny repatriantów do Polski. Dzięki współpracy MSZ i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów repatrianci przylecieli specjalnym lotem Polskich Linii Lotniczych wraz z grupą 85 Polaków, z których większość trafiła do ośrodka adaptacyjnego.

Obecni repatrianci to przodkowie Polaków, którzy zostali deportowani do Kazachstanu w 1936 r., gdzie niejednokrotnie byli represjonowani przez Związek Sowiecki. Mimo to zachowali swoją polskość, przekazując potomkom tęsknotę za ojczyzną, kulturą i religią.

Przyjęcie repatriantów w poczet mieszkańców Miasta Gniezna było możliwe dzięki pomocy lokalnych przedsiębiorców, radnych, parlamentarzystów i osób prywatnych, którzy bardzo aktywnie włączyli się w akcję koordynowaną przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie w doposażenie mieszkania. Mimo, iż pierwsze dni spędzone w nowej ojczyźnie repatrianci musieli spędzić nie wychodząc z domu z uwagi na zalecony przez inspekcję sanitarną okres kwarantanny pozostając pod opieką urzędników, już teraz mogą w pełni cieszyć się nowym miejscem.

Jest to czwarta rodzina repatriantów przyjęta przez Miasto Gniezno. Wszystkie rodziny pochodzą właśnie z Kazachstanu.

Pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom, na których pomoc mogła liczyć rodzina.
 
tekst: Informacja prasowa