moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wirtualny Teatr Historii w Gnieźnie

Środa, 16 września 2020
  • Wirtualny Teatr Historii w Gnieźnie

W tym roku obchodzimy 100-lecie bitwy warszawskiej, najważniejszej operacji wojskowej wojny polsko-bolszewickiej. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie uczestniczy w dwóch przedsięwzięciach związanych z przybliżeniem obu tych wydarzeń. Przybliża również mało znany fakt - udział Wielkopolan w wydarzeniach sprzed 100 lat.

Mało kto wie, jak ważną rolę nie tylko w samej bitwie warszawskiej, ale w całej wojnie polsko-bolszewickiej spełniły oddziały wielkopolskie - mówi dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie dr Michał Bogacki. Były to jednostki wywodzące się bezpośrednio z Armii Wielkopolskiej, która przyczyniła się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Żołnierze byli więc ostrzelani. Na tle innych jednostek Wojska Polskiego w tym czasie byli doskonale wyposażeni. Nic dziwnego, że właśnie te, wyróżniające się na tle całej armii oddziały, już od 1919 r. wykorzystywano na najtrudniejszych odcinkach wojny polsko-bolszewickiej, a jedna z dywizji wielkopolskich odegrała ważną rolę w bitwie warszawskiej.

O udziale Wielkopolan przypomina Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z partnerami podczas dwóch przedsięwzięć, które odbędą się w najbliższym czasie.

Pierwszym są „Koleje Historii” realizowane we współpracy z Kolejami Wielkopolskimi sp. z o.o., Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz Fundacją Koncept Kultura z Warszawy. To kontynuacja „Kolei Wolności” organizowanych w 2018 i 2019 r.

Niestety, ze względu na panującą pandemię musieliśmy w tym roku zmienić formułę - mówi Magdalena Robaszkiewicz, kierownik Działu Obsługi Wystaw i Edukacji gnieźnieńskiego Muzeum. W tym roku w ramach naszego wspólnego projektu w pociągach Kolei Wielkopolskich wyświetlane będą specjalnie przygotowane prezentacje ukazujące wybranych Wielkopolan, uczestników wydarzeń roku 1920. W jednym zaś będą dodatkowo specjalne dwa indywidualne stanowiska, gdzie prezentowany będzie film «Wiktoria 1920» w technologii VR 360o, przygotowany przez Fundację Koncept Kultura.

Szczegóły na temat tras dostępne są na stronie www.muzeumgniezno.pl.

Drugim działaniem będą prezentacje filmu „Wiktoria 1920” w technologii VR 360o w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Film jest częścią projektu, którego celem jest wyjście z edukacją historyczną w nowoczesnej formule do publiczności, która na co dzień nie odwiedza muzeów - mówi Anna Osiadacz, prezes Fundacji Koncept Kultura.

W godzinach od 10.00 do 15.00 prezentacje przeznaczone są dla grup zorganizowanych, po godzinie 16.00 dla osób indywidualnych. Zapisy na pokazy dostępne są poprzez stronę www.konceptkultura.pl. Organizatorzy zapewniają, że wszelkie zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią są zachowane. Gogle, za pomocą których można przenieść się do roku 1920, są zaopatrzone w jednorazowe wkładki, a cały sprzęt jest każdorazowo odkażany.

 
tekst: Informacja prasowa