moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Szlakiem Piastowskich Stolic" - koncert w Gnieźnie już 11 września

Środa, 9 września 2020

Projekt "Szlakiem Piastowskich Stolic" to oryginalny sposób świętowania jednego z najdonioślejszych wydarzeń w historii Polski.

20 stycznia 1320 roku w katedrze na Wawelu odbyła się uroczysta koronacja Władysława Łokietka. Za zgodą papieża Jana XXII dokonał jej biskup gnieźnieński Janisław; wtedy właśnie pierwszy raz użyto Szczerbca. Dzień ten był - nomen omen - ukoronowaniem wieloletnich zmagań „małego wzrostem, lecz wielkiego duchem” władcy, by po rozbiciu dzielnicowym scalić Polskę w jeden organizm państwowy.

O wydarzeniach, które stanowiły do niego uwerturę, zaśpiewa z towarzyszeniem liry Robert Pożarski, twórca projektu i autor oryginalnych, stylizowanych na średniowieczne tekstów oraz muzyki. Schola Gregoriana Silesiensis i Schola Mulierum Silesiensis wykonają fragmenty chorału zaczerpnięte z szacownych źródeł z epoki - m.in. z antyfonarza gnieźnieńskiego, kancjonału wiślickiego i pontyfikału płockiego. Oprawę instrumentalną zapewni zespół muzyków pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza.
Nie zabraknie akcentów ukazujących szerszy kontekst polityczny zjednoczenia - fragmentów z kronik Długosza, Pieśni o wójcie Albercie ukaranym za pychę, nielojalność i nadmierne ambicje oraz Gaude Mater Polonia - hymnu, który zjednoczenie Polski przyrównuje do cudownego scalenia szczątków biskupa Stanisława Szczepanowskiego.

Koncerty odbędą się nie tylko w Gnieźnie czy Płocku, lecz także w Wiślicy, Gieczu, Łęczycy, Brześciu Kujawskim - dziś leżących na uboczu wielkiej historii, lecz w przeszłości znajdujących się w jej głównym nurcie jako stolice piastowskich księstw.

Projekt sponsorują Narodowe Centrum Kultury - Program Interwencje, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Honorowym patronatem objął go ks. arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski.

Koncerty odbędą się:
  • 11 września w Gnieźnie - w kościele Św. Jerzego o godz. 19.00
  • 12 września w Gieczu - w Grodziszczku o godz. 17.00
  • 26 września w Brześciu Kujawskim - na placu przed pomnikiem Władysława Łokietka o godz. 19.00
  • 17 października w Wiślicy - w kolegiacie o godz. 19.00.
tekst: Informacja prasowa