moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

II Piknik Czytelniczy "Królewskie Gniezno Czyta" za nami!

Poniedziałek, 31 sierpnia 2020
  • II Piknik Czytelniczy

W ostatnią sierpniową niedzielę, mieście królewskim, niepodzielnie królowała...książka i czytanie. Po raz drugi w Dolinie Pojednania w Gnieźnie odbył się Piknik Czytelniczy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Tym razem pod hasłem "Królewskie Gniezno Czyta".

Piknik udany pod każdym względem - także pogodowym! Przez 5 godzin przez Dolinę przewinęło się w sumie pół tysiąca osób. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji okołoksiążkowych - spotkania autorskie, spektakle gwarowe i teatralne, warsztaty animacyjne, zabawy harcerskie i animacyjne, opowieści z walizki i z dalekiej Japonii, magia literatury oraz inne magiczne sztuczki. Piknik był też okazją, żeby podziękować Czytelnikom Biblioteki za ich aktywność. Rozdano dyplomy dla Czytających Rodzin z Gniezna (w ramach akcji cała Polska czyta dzieciom). Biblioteka uhonorowała także małą Ambasadorkę Czytania - Zosię Wróblewską. Jedenastoletnia Zosia jest jak „jednoosobowa agencja reklamowa czytania” - swoją pasją „zaraża” innych. Piknik był też okazją, żeby poznać i posłuchać na żywo fantastycznych pisarek literatury dziecięcej. Odbyły się spotkania autorskie z Elizą Piotrowską, Agnieszkę Gadzińską (oraz całą ekipą Myszki Marcysi) i Justyną Bednarek, autorką między innymi „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które są …lekturą szkolną - bardzo lubianą! Dlatego właśnie skarpetki dumnie powiewały nad Doliną Pojednania. Fantastycznie zadziałała też literatura w wydaniu teatralnym - gwarowy Teatrzyk Dudula, Pan Walizką z walizką pełną opowieści, Teatrzyk Kamishibai, Teatr Terminus A Quo z „Lokomotywą” i „Wyprawą na Dziaberlaka”. Podczas Pikniku miał też finał konkursu na tytuł dla nowej książki Agnieszki Gadzińskiej - nagrodzonym też nagrody książkowe w konkursie na „Książkę bez tytułu” Agnieszki Gadzińskiej. A piknik, jak każda dobra książka,  miał też swój epilog. O 18.00 na Placu przy pomniku św. Wojciecha odbył się wernisaż wystawy „Portrety Doriana” autorstwa Doriana Kaczmarka. Wystawę można oglądać przez najbliższe tygodnie - warto przekonać się, jak udało się literackich bohaterów przetłumaczyć na...fotografie.

II Piknik Czytelniczy odbył się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

Część działań przeprowadzono z w ramach akcji „Nie biorę, nie piję...żyję” Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.
 
źródło: BPMG