moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak często należy czyścić lodówkę, pralkę, piekarnik? Czyszczenie urządzeń AGD, o których myciu często zapominamy

Środa, 26 sierpnia 2020
  • Jak często należy czyścić lodówkę, pralkę, piekarnik? Czyszczenie urządzeń AGD, o których myciu często zapominamy

Gotowanie, pranie i sprzątanie to codzienne czynności, które wykonujemy rutynowo i niemal automatycznie. Często jednak w pośpiechu zapominamy, że sprzęt, którym się posługujemy, należy wyczyścić bezpośrednio po użyciu. Tymczasem im starsze zanieczyszczenia, tym trudniej się je usuwa. Czym i jak często myć urządzenia AGD?

Urządzenia chłodnicze
Lodówka i zamrażarka to najważniejszy sprzęt w kuchni - tam przechowujemy żywność dla całej rodziny. Z lodówki i zamrażarki korzystamy codziennie, dlatego dbanie o jej czystość ma duże znaczenie. W zaniedbanej lodówce, w której temperatura - choć niska - jest dodatnia, mogą się namnożyć szkodliwe drobnoustroje lub pleśń.

Zanim przystąpimy do ich mycia, konieczne jest wyłączenie ich zasilania. Na ten czas należy wyciągnąć zawartość lodówki i odłożyć ją w chłodne miejsce. Najpierw wyjmuje się wszystkie półki, aby wnętrze urządzenia było całkowicie puste. Następnie myje się wnętrze oraz półki roztworem np. środka myjącego na bazie alkoholu, który nie tylko usunie zanieczyszczenia, ale także odkazi wnętrze lodówki i zamrażarki oraz pomoże usunąć ewentualny nieprzyjemny zapach.

Po umyciu zarówno wnętrze, jak i półki wyciera się do sucha, półki umieszcza wewnątrz i włącza urządzenie do sieci. Kiedy osiągnie ono pożądaną temperaturę, wkłada się z powrotem produkty żywnościowe. Rozmrażanie i mycie lodówki oraz zamrażarki przeprowadza się z częstotliwością zalecaną przez producenta.

Piekarnik
Zaschnięte resztki w piekarniku i stary tłuszcz nie tylko zanieczyszczają, ale także są szkodliwe. Zwłaszcza tłuszcz, który - wielokrotnie ogrzewany do wysokiej temperatury - wytwarza rakotwórcze substancje (akrylamidy). Z tego względu piekarnik wymaga dokładnego czyszczenia po każdym użyciu. Jeżeli zostanie to zaniedbane, trzeba zastosować mocny preparat czyszczący. Niestety, nie każdy środek chemiczny do czyszczenia nadaje się do kontaktu z żywnością. Z pomocą mogą wówczas przyjść urządzenia Numatic, a w szczególności parownica domowa. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla chemii gospodarczej. Pod wpływem pary i dużego ciśnienia brud rozpuszcza się i można go w prosty sposób usunąć za pomocą okrągłej szczotki, a następnie przetrzeć wnętrze piekarnika bawełnianą ściereczką. Dodatkową zaletą czyszczenia parowego jest odkażanie, ponadto rozmiękczone resztki nie porysują szyby ani ścianek piekarnika.

Pralka

Coraz więcej tkanin zawiera syntetyczne domieszki, co uniemożliwia ich pranie w wysokich temperaturach. W związku z tym większość dostępnych na rynku proszków i płynów umożliwia pranie w przedziale od 30 do 60 stopni. Daje to niewątpliwie oszczędność energii, jednak po pewnym czasie brak temperatury 95 stopni może spowodować, że z pralki czuć przykry zapach stęchlizny. Nie zawsze wystarcza zostawianie po każdym praniu otwartych drzwiczek i regularne czyszczenie filtra. Dobrze jest co pewien czas uruchomić program piorący na 95 stopni bez prania, za to z płynem zawierającym detergent. W ten sposób można pozbyć się nie tylko brudu z pralki, ale i bakterii, które zdążyły się w niej namnożyć. Trzeba też pamiętać o systematycznym czyszczeniu pojemnika na proszek oraz przecieraniu gumowego fartucha, w którego zagłębieniach gromadzi się najwięcej brudu.

Zmywarka
Często zapominamy, że zmywarka, choć służy do mycia naczyń, sama wymaga okresowego mycia. Ewidentnym sygnałem, że pora to zrobić, są smugi na naczyniach i matowe sztućce. Najpierw trzeba wyjąć filtr i ramię natryskowe z urządzenia, sprawdzić drożność otworów i ewentualnie usunąć z nich zanieczyszczenia za pomocą wykałaczki.

Zmywarka, podobnie jak piekarnik, jest urządzeniem, do którego można zastosować profesjonalne maszyny sprzątające; w tym wypadku jest to również parownica, dzięki której łatwo wyczyścić trudno dostępne miejsca i zakamarki. Następnie uruchamia się pustą zmywarkę, dodając środek do czyszczenia zmywarek. Po zakończonej pracy urządzenia przeciera się gumowe uszczelki.

Kuchenka mikrofalowa
W mikrofalówce można zastosować tę samą technikę czyszczenia, co w piekarniku, aczkolwiek z uwagi na specyfikę urządzenia postępowanie musi być nieco delikatniejsze. Para pod ciśnieniem może uszkodzić kuchenkę, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podgrzanie w niej (na największej mocy) przez kilka minut wody w odpowiednim naczyniu. Do wody można dodać łyżeczkę soku z cytryny, który pozostawia przyjemny zapach. Pod wpływem pary zanieczyszczenia zmiękną i staną się łatwe do usunięcia za pomocą ręcznika papierowego. Następnie przeciera się wnętrze mikrofalówki ściereczką.

Czyszczenie i mycie sprzętu AGD wcale nie musi być uciążliwe. Warto jednak nie odkładać go „na potem”, a doprowadzać do porządku po każdym użyciu (piekarnik, mikrofalówka) lub w zależności od intensywności i skuteczności użytkowania (lodówka, zamrażarka, pralka, zmywarka).