moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ponad 150 osób na promocji "Kryminalnego Gniezna" w Parowozowni!

Piątek, 14 sierpnia 2020
  • Ponad 150 osób na promocji

W środę, w gnieźnieńskiej Parowozowni odbyła się promocja książki "Kryminalne Gniezno" autorstwa Rafała Jurke. Frekwencja na spotkaniu zorganizowanym przez Wielkopolską Izbę Gospodarczą oraz autora przerosła oczekiwania organizatorów.

Ponad 150 osób przyszło w środę wieczorem do gnieźnieńskiej Parowozowni na promocję książki „Kryminalne Gniezno”, której autorem jest gnieźnianin Rafał Jurke. 5 lat pracy zaowocowało ponad 130 historiami opisanymi w tym „dokumencie”. Na sam pomysł napisania książki wpadłem kiedy przeglądałem i dokumentowałem stare nekrologi - mówi Rafał Jurke. Na wielu z nich były zapisy „zginął śmiercią tragiczną”. Postanowiłem przyjrzeć się historiom tych ludzi i często okazywało się, że byli oni ofiarami różnych przestępstw.

„Kryminalne Gniezno” to tysiące przejrzanych stron różnego rodzaju dokumentów - od zapisów z gazet, przez dokumenty z archiwów, po osobiste notatki znalezione u rodzin czy znajomych osób opisanych w książce. To także setki pokonanych kilometrów w poszukiwaniu miejsc, wspomnianych wyżej dokumentów czy ludzi pamiętających tragiczne historie. To również dziesiątki spotkań, które zaowocowały rozwikłaniem wielu spraw kryminalnych. W książce znajdziemy zarówno błahe historie - od kradzieży ziemniaków czy rowerów,  ale również najcięższe zbrodnie - gwałty i morderstwa. Dowiemy się jak działała ówczesna policja i organy państwowe, jakie wyroki zapadały i jak przestępcy oszukiwali wymiar sprawiedliwości.

„Kryminalne Gniezno” można na razie kupić w siedzibie Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski mieszczącej się w budynku Starego Ratusza przy ul. Chrobrego/Rzeźnickiej oraz w salonie optycznym przy ul. Łubieńskiego w Gnieźnie. Koszt to 29,90 zł. Za chwilę jednak sieć punktów dystrybucji będzie znacznie szersza, o czym poinformujemy na łamach naszego portalu. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla każdego rodowitego gnieźnianina, i nie tylko.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski