moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Polski rząd, jako pierwszy na świecie, dodaje grę wideo do oficjalnej listy lektur szkolnych

Środa, 15 lipca 2020
  • Polski rząd, jako pierwszy na świecie, dodaje grę wideo do oficjalnej listy lektur szkolnych

Spidor, członek ISFE (The Interactive Software Federation of Europe) i reprezentant przemysłu gier komputerowych w Polsce, ogłosił, że od następnego roku szkolnego 2020/2021 gra wideo "This War of Mine" zostanie umieszczona na oficjalnej liście lektur dla uczniów szkół średnich w Polsce. Będzie ona dostępna za darmo, aby przyczynić się do nauczania socjologii, etyki, filozofii i historii.

Dyrektor Spidor, dr Dominika Urbańska-Galanciak, powiedziała: „Po raz pierwszy w historii gra wideo została wpisana na listę lektur dla szkół. Cieszymy się, że Ministerstwo Edukacji i Premier Mateusz Morawiecki wspierają i uznają rolę sektora gier wideo w kulturze, kreatywności, innowacyjności, a nawet i edukacji. To świetny przykład tego, w jaki sposób gry wideo mogą pozytywnie wpływać na edukację, opowiadając historie i poruszając ważne kwestie etyczne.”

Simon Little, dyrektor generalny ISFE, dodał: „To bardzo ekscytujące, gdy europejski rząd docenia w taki właśnie sposób wartość gier wideo dla edukacji. Gry wideo są nieodłączną częścią społeczeństwa XXI wieku i przynoszą ogromne korzyści, zwłaszcza gdy są właściwie stosowane w środowisku szkolnym, gdzie udowodniono, że zwiększają one zaangażowanie uczniów i poprawiają wyniki z nauki, rozwijają umiejętność budowania zespołu, rozwiązywania problemów i sprawność umysłową.”

Gra „This War of Mine”, opracowana przez warszawskiego lidera w branży gier 11 Bit Studios, inspirowana jest konfliktami na Bałkanach, a gracz zmuszony jest dokonywać moralnych wyborów w celu zdobycia pożywienia, lekarstw i schronienia. Sama gra została doceniona przez zagraniczną prasę, w tym Washington Post, Die Welt, The Guardian i inne prestiżowe media na całym świecie.

To wspaniałe widzieć, że gry komputerowe przestają być owiane złą sławą i nie są już postrzegane jako przeszkoda na ścieżce edukacyjnej młodzieży. Co więcej, sama gra jest dostępna za darmo, zatem jest to kolejne ułatwienie dla uczniów. Dowód na to, że społeczeństwo ma dostęp do przeróżnych bezpłatnych źródeł, w tym do rozrywki takiej jak darmowe gry hazardowe online, czy właśnie edukacji w postaci gier komputerowych, napawa nas wyjątkowo dużą nadzieją na jeszcze lepszą przyszłość.