moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dba o wystrój najważniejszego polskiego kościoła! Jakub Kamiński z Akademii Kwiatów opowiada o pracy florysty w gnieźnieńskiej Katedrze

Poniedziałek, 6 lipca 2020
  • Dba o wystrój najważniejszego polskiego kościoła! Jakub Kamiński z Akademii Kwiatów opowiada o pracy florysty w gnieźnieńskiej Katedrze

Na barkach Jakuba Kamińskiego z Akademii Kwiatów spoczywa obowiązek dbania o kompozycje florystyczne w gnieźnieńskiej Bazylice Prymasowskiej. Praca w matce polskich katedr to ogromne wyróżnienie, ale także odpowiedzialność.

Od pewnego czasu dbasz o wystrój florystyczny katedry gnieźnieńskiej. Czy praca w miejscu, które jest tak ważnym elementem polskiej historii to pewnego rodzaju wyróżnienie dla Ciebie?
Jest to wyróżnienie i prestiż oraz ogromna odpowiedzialność i zaufanie władz kościelnych. Katedra jest matką wszystkich kościołów, musi być wzorem i przykładem. Jest to też bardzo ważne miejsce dla mnie, bo tu zaczęło się moje zamiłowanie i przygoda z florystyką.

Archikatedra jest ogromnym obiektem. Czy w związku z tym wymaga dużo większego nakładu pracy i jest bardziej wymagającym miejscem niż inne kościoły?

Katedra jest ogromnym kościołem, wymaga ogromnego nakładu pracy i dbałości. Trzeba przestrzegać przepisów liturgicznych. Nie można tutaj przesadzać z różnymi dodatkami, gdyż nie bardzo pasują do tego miejsca. Dekoracje Katedry wymagają dużej ilości kwiatów i dodatków zielonych, ponieważ jest to miejsce bardzo duże. Kompozycje układane są kaskadowo lub zastosowane są wysokie naczynia, gdyż odległość od ołtarza do chóru to około 30 metrów i muszą one być widoczne. Nie stosujemy tutaj żadnych plastikowych naczyń - one nie pasują do wnętrza świątyni. Wszystkie dekoracje muszą być spójne, pasujące do reszty elementów w Bazylice.

Jakie kwiaty najlepiej pasują do Bazyliki Prymasowskiej?
Kwiaty do Bazyliki pasują niemal wszystkie, w odpowiednim ułożeniu do danej okoliczności.  Najczęściej stosuje kwiaty sezonowe jak piwonie, hortensje, gladiole, ale także anturium i róże.

Katedra to nie tylko śluby, ale także wiele świąt i wydarzeń religijnych. Czy poszczególne dekoracje dobierane są tematycznie?

Mam okazję upiększać kwiatami różnorakie uroczystości religijne - przyjazdy prezydentów,  różnych znanych osobistości z kraju i ze świata.  Takim najważniejszym wydarzeniem co roku w Bazylice jest odpust ku czci św. Wojciecha przypadający w miesiącu kwietniu. Wtedy przygotowuję wystrój Bazyliki oraz uroczystości na Placu św. Wojciecha. Jest to duże wydarzenie dla  gnieźnian i Polaków. Praca w Katedrze daje mi ogromną satysfakcję i wyróżnienie.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Akademia Kwiatów