moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Książki z piekła rodem: top 10 opowieści z gatunku grozy

Piątek, 22 maja 2020
  • Książki z piekła rodem: top 10 opowieści z gatunku grozy

Nic nie wywołuje takich emocji jak pełna zwrotów akcji opowieść grozy, zwłaszcza kiedy czytamy ją w bezpiecznym, domowym zaciszu. Sprawdźcie 10 niepodważalnych klasyków wśród powieści mrożących krew w żyłach...

Nic nie wywołuje takich emocji jak pełna zwrotów akcji opowieść grozy, zwłaszcza kiedy czytamy ją w bezpiecznym, domowym zaciszu. Horrory towarzyszą nam od lat i są jednym z najbardziej popularnych gatunków literackich i filmowych. Prekursorem powieści tego gatunku został uznany utwór "Frankenstein" napisany przez Mary Shelley. Więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziecie pod https://pl.wikipedia.org/wiki/Horror, a tymczasem sprawdźcie 10 niepodważalnych klasyków wśród powieści mrożących krew w żyłach...

1. "Miasteczko Salem", Stephen King
Książka przez wielu czytelników uważana za absolutna perłę w dorobku pisarza. Poznajemy w niej niepozorne, małe miasteczko w Ameryce, które skrywa przerażające tajemnice. Mieszkańcy Salem zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach, ludzie są przerażeni, a sytuacja zdaje się tylko pogarszać. Kilku śmiałków postanawia rozwikłać zagadkę mordów i skończyć pasmo rozlanej krwi ciążące nad Salem.

2. "Nóż", Jo Nesbø
Fantastyczna lektura od norweskiego klasyka kryminałów. Cykl o niepokornym policjancie Harrym Hole, którego metody pracy i podejście do wykonywanego zawodu są dalekie od standardowych, podbiły serca czytelników. W tej części niedościgniony śledczy będzie musiał zmierzyć się nie tylko z mordercą, ale i z demonami własnej przeszłości. Pełna zwrotów akcji fabuła utrzyma was w napięciu od pierwszej strony po ostatnią!

3. "I nie było już nikogo", Agata Christie
Znana na całym świecie, brytyjska autorka kryminałów nie bez powodu doczekała się miana najlepiej sprzedającej się pisarki wszech czasów. W powieści "I nie było już nikogo" Christie przenosi nas na wyspę do odizolowanego domu pełnego tajemnic. Grupa przebywających w nim ludzi zaczyna ginąć jeden po drugim, zgodnie z pojawiającą się po każdym morderstwie dziecięca rymowanką, która jednoznacznie pokazuje, że śmierci te nie były dziełem wypadku...

4. "Wampir" Wojciech Chmielarz
Również na polskim podwórku znajdziemy książki pełne grozy. Gliwicki cykl kryminałów o krnąbrnym śledczym Dawidzie Wolskim wciągnie was bez reszty. W tym tomie będzie musiał rozwikłać zagadkę domniemanego samobójstwa młodego chłopaka. Świat młodzieży, w który przyjdzie mu wkroczyć na potrzebę śledztwa okazuje się bardziej bezwzględny niż oczekiwał, a rodzina chłopaka zdaje się nie wykazywać chęci do współpracy w rozwiązaniu zagadki. Detektyw Wolski nie cofnie się jednak przed niczym w drodze do odkrycia prawdy.

5. "W górach szaleństwa i inne opowieści", Howard Phillips Lovecraft
Do prawdziwego kanonu klasyków literatury grozy należy także doliczyć Lovecrafta. "W górach szaleństwa" przedstawia najlepsze opowiadania autora, które nie dadzą wam się oderwać od czytania. Pisarz czerpie inspirację z różnych gatunków i przenosi je do grozy, od mitologii Cthulhu, po senne koszmary i rzeczywiste morderstwa. Zbiór zawiera m.in. takie opowiadania jak "Model Pickmana", "Szczury w murach" czy "Zew Cthulhu".

6. "Dziedzictwo", Graham Masterton
Autor światowych bestsellerów po raz kolejny zapewni wam dawkę niezapomnianych emocji! "Dziedzictwo" opowiada o tajemniczym przedmiocie, który pojawia się w domu Ricky’ego Delatolli zupełnie przypadkiem. Mebel nie jest jednak zwyczajną rzeczą, odkąd się pojawił zaczynają się dziać okropne i niewyjaśnione rzeczy...

7. "Nora", Katarzyna Puzyńska
Uwielbiana przez Polaków saga o Lipowie to cykl powieści spod pióra psychologa. Nic więc dziwnego, że w książkach pisarki często przewija się motyw choroby psychicznej. Dziewiąty tom sagi opowiada m.in. o sprawie zabójstwa młodej pacjentki szpitala psychiatrycznego. Nie jest to jednak jedyne zmartwienie śledczych z Lipowa, ich uwadze nie może umknąć żaden szczegół z dziwnych wydarzeń, które w niedawnym czasie dzieją się w mieście. Aspirant Daniel Podgórski będzie miał pełne ręce pracy!

8."Pogromca lwów", Camilla Lackberg
Seria o mroźnym miasteczku Fjällbacka to prawdziwa sensacja wśród miłośników kryminałów. Tym razem Camilla Läckberg opowiada historię grupy ludzi, którzy padli ofiarą przeprowadzana eksperymentów i zabiegów na ich ciele, bez ich zgody. Śledztwo rozpoczyna sprawa tragicznie zmarłej nastolatki, która uciekając przed oprawcami wpadła pod samochód. Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej do odkrycia prawdy.

9. "Piąta ofiara", J.D. Barker
Detektyw Sam Porter bada sprawę znalezionych zwłok nastolatki pod taflą zamarzniętego jeziora. Sprawa pełna jest sprzeczności, a na dodatek zaczynają ginąć kolejne osoby. Zabójca okazuje się wyjątkowo trudnym przeciwnikiem, który zdaje się wyprzedzać śledczego o mały, ale bardzo istotny krok. Do rozwiązania tej zagadki będzie prowadziła niebezpieczna i tajemnicza gra.

10. "Kształt nocy", Tess Gerritsen
Do domu na wybrzeżu małego miasteczka Maine wprowadza się Ava Collette. Kobieta chce uciec od bostońskiego zgiełku i w spokoju napisać książkę. Jednakże w pracy przeszkadza jej często pojawiający się gość, oraz wiele niewyjaśnionych zdarzeń, które dzieją się w miasteczku. Ava czuje, że dom, który wynajmuje skrywa straszną tajemnicę i postara się ją odkryć za wszelką cenę.