moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ciagnik rolniczy wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg

Niedziela, 22 marca 2020
  • Ciagnik rolniczy wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg

W sobotę ok. godz. 20.30 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu ciągnika rolniczego z pociągiem osobowym w Szczytnikach Czerniejewskich. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp z PSP Gniezno, dwa zastępy z OSP Czerniejewo, Policję oraz Straż Ochrony Kolei.

Po przyjeździe na miejsce okazało się, że z niewyjaśnionych przyczyn ciągnik rolniczy z przyczepą wjechał na tory i został uderzony przez nadjeżdżający pociąg. W zderzeniu nikt nie ucierpiał. Uszkodzony został pociąg, ciągnik rolniczy oraz słup trakcyjny. Ruch na torach w obu kierunkach był zablokowany. Działania Straży Pożarnej skupiły się wyłącznie na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Oprócz strażaków na miejscu swoje czynności  prowadziła również Policja i służby kolei.
 
Jak wynika ze wstępnych ustaleń Policji, kierujący ciągnikiem rolniczym marki Zetor wraz z przyczepą jadąc w kierunku Czeluścina, na oznakowanym niestrzeżonym przejeździe kolejowym nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu pociągiem towarowym. Kierujący ciągnikiem rolniczym chcąc uniknąć zderzenia z pociągiem skręcił w prawo na torowisko, którym przejechał około 240 metrów, po czym zjechał do rowu. Na przyczepę, która pozostała na torowisku najechał pociąg osobowy relacji Gniezno - Jarocin. Kierujący (43-letni mieszkaniec gminy Czerniejewo) wraz z pasażerem zdążyli opuścić ciągnik rolniczy. Wskutek uderzenia przyczepa została oderwana od ciągnika, po czym uderzyła w słup trakcyjny. Części przyczepy zostały porozrzucane na całej szerokości torowiska.

Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. 43-latek może teraz usłyszeć zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.
tekst: PSP Gniezno
foto: PSP Gniezno, OSP Czerniejewo