moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gdzie szukać samochodu na sprzedaż?

Piątek, 13 marca 2020
  • Gdzie szukać samochodu na sprzedaż?

Przed zakupem samochodu używanego powinno się poświecić czas na ustalenie, jakiego rodzaju pojazdu się potrzebuje i jaki posiada się budżet. Jest to niezbędne, by znaleźć dokładnie takie auto, o jakim się marzy. Jednocześnie powinno się pomyśleć o tym, gdzie kupić pojazd, zwłaszcza, gdy stawia się na samochód używany.

Samochód od znajomych - czy to dobry pomysł?
Wiele osób zastanawia się nad zakupem samochodu używanego od rodziny lub bliskich znajomych. Często zdarza się, że sprzedający zamiast wystawić ofertę woli najpierw poszukać kupca wśród osób, które zna. Zwykle przyczyny takiego zachowania upatruje się w chęci szybkiego sprzedania auta bez ponoszenia kosztów wystawiania ogłoszenia w sieci i spotykania się wieloma potencjalnym kupcami. Czy zakup auta od znajomych jest dobrym pomysłem? I tak, i nie. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma.

Plusem zakupu samochodu używanego od znajomego lub członka rodziny jest możliwość poznania prawdziwej historii pojazdu. Najczęściej kupujący wie, jak, gdzie i kiedy użytkowane było auto, czy uległo wypadkowi, a także, w jaki sposób o nie dbano. Dzięki temu można lepiej ocenić prawdziwy stan techniczny samochodu. Minusem kupna auta od znajomych jest trudność w odmawianiu osobom, które się lubi i szanuje. Niełatwo jest negocjować z nimi cenę lub wskazywać wady pojazdu, do którego znajomy ma sentyment. Dodatkowo, gdy po zakupie pojawią się ewentualne problemy z użytkowaniem samochodu, sytuacja pomiędzy członkami rodziny lub przyjaciółmi może być napięta. Kupujący może bowiem poczuć się oszukany i urażony.

Auto giełda - kiedy warto na nią jechać?

Auto giełdy są organizowane w wielu miejscach w całym kraju. Ściągają na nie głównie osoby, które chcą kupić samochód jak najszybciej i w dobrej cenie. Każda auto giełda daje realną szansę na zakup pojazdu od ręki. Wystawiane na niej samochody pochodzą zarówno od handlarzy, jak i od osób prywatnych.

Na giełdzie samochodowej najszybciej znajdą auto osoby, które dysponują ograniczonym budżetem i nie mają sprecyzowanych wymagań co do marki i modelu pojazdu. Zaletą kupowania samochodu w takim miejscu jest przede wszystkim możliwość negocjowania ceny. Często nie tylko kupujący chce szybko dokończyć transakcję, ale i sam sprzedawca, który liczy, że już podczas pierwszego wyjazdu na auto giełdę uda mu się dobić targu z nabywcą. Jeśli szybko potrzebuje się umowy kupna sprzedaży podczas pobytu na auto giełdzie, można znaleźć wzór takiego dokumentu na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.html

Sprowadzenie samochodu z zagranicy
Sprowadzane z zagranicy samochody cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kupujących w całej Polsce. Wiele pojazdów z Niemiec i innych krajów jest w znakomitym stanie technicznym, gdyż ich właściciele pozbywają się ich już po kilku latach użytkowania. Sprowadzane auto dodatkowo ma atrakcyjną cenę, gdyż zakup takiego samego pojazdu w podobnej cenie od polskiego sprzedawcy zwykle jest niemożliwy.

Minusem sprowadzania samochodów używanych z zagranicy jest konieczność przetłumaczenia dokumentów pojazdu oraz większa liczba formalności do spełnienia w wydziale komunikacji. Ponadto w przypadku samochodów z Wielkiej Brytanii zwykle pojawia się potrzeba przełożenia kierownicy na lewą stronę. Brytyjskie pojazdy mają kierownicę po stronie prawej, przez co ich prowadzenie jest trudniejsze. Co prawda, poruszanie się po polskich drogach „anglikami” jest dozwolone, jednak wyprzedzanie takim pojazdem wiąże się ze sporym ryzykiem z powodu ograniczonej widoczności dla kierowcy.

Ogłoszenia w Internecie
Samochodu na sprzedaż można szukać również w Internecie. Bezpłatne ogłoszenia zachęcają wielu sprzedających do wystawiania swoich ofert w sieci, dlatego liczba anonsów jest wysoka. Dzięki temu łatwo znaleźć wśród nich pojazd odpowiednich gabarytów w oczekiwanym standardzie. Dodatkowo bezpłatne ogłoszenia sprzedaży samochodów można filtrować według lokalizacji. W ten sposób ma się większe szanse, że znajdzie się pojazd w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania. Kupując auto lokalnie, można je szybko obejrzeć i lepiej ocenić jego stan techniczny.

Atutem ogłoszeń w Internecie jest funkcja filtrowania ofert według wielu różnych wytycznych. Dzięki temu przegląda się tylko te anonse, które jak najlepiej odpowiadają na oczekiwania kupującego. Jednocześnie w każdej chwili można zmienić wybrane filtry lub wyłączyć część z nich, by zapoznać się z innymi bezpłatnymi ogłoszeniami.

Tak nie kupuj auta używanego!
Auta używanego nigdy nie powinno się kupować od osób, które nalegają na jak najszybszą sprzedaż i oferują nadmiernie zaniżoną cenę pojazdu. Taka postawa sprzedawcy zwykle świadczy o tym, że samochód ma ukryte wady lub został skradziony. Jeżeli cokolwiek uzna się za podejrzane w zachowaniu sprzedającego, powinno się odstąpić od zakupu. Dzięki temu uniknie się wielu potencjalnych problemów, które pojawiają się, gdy nabędzie się auto kradzione, powypadkowe lub nieposiadające ważnej polisy OC.