moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rakotwórcze boiska w gnieźnieńskich szkołach?

Poniedziałek, 2 marca 2020
  • Rakotwórcze boiska w gnieźnieńskich szkołach?

"Są rakotwórcze, działają szkodliwie na rozrodczość, układ krwiotwórczy i nerwowy - znaczne stężenie takich substancji wykryto w nawierzchniach boisk, po których każdego dnia biegają uczniowie wielu szkół w Polsce" ? takim stwierdzeniem zaczyna się artykuł Onetu. Jak się okazuje, problem może dotyczyć także Gniezna.

Boiska ze sztuczną nawierzchnią znajdują się praktycznie przy każdej szkole. Dzieci i młodzież korzystają z nich nie tylko w trakcie zajęć wychowania fizycznego, ale także przerw. Jak się okazuje, nawierzchnie, z których są one wykonane mogą zawierać bardzo niebezpieczne związki chemiczne, które są nie tylko rakotwórcze, ale działają szkodliwie na rozrodczość czy układ nerwowy.

Zwróciliśmy się z zapytaniem prasowym do Urzędu Miasta Gniezna w sprawie boisk. Zapytaliśmy m.in. czy magistrat podjął działania mające na celu zbadanie nawierzchni boisk w Pierwszej Stolicy oraz, czy planowane jest zamknięcie boisk do czasu przeprowadzenia badań, aby nie narażać dzieci na niebezpieczeństwo. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Szanowny Panie Redaktorze,
informuję, iż podniesiona przez Pana kwestia jest nam znana, co więcej Urząd Miejski w Gnieźnie posiada informacje o elektronicznej petycji do Prezydenta Miasta Gniezna zamieszczonej na jednej z platform internetowych, pod którą do tej pory podpisało się kilkanaście osób. Niezależnie od tego, Urząd Miejski prowadzi rozeznanie rynkowe w związku z ewentualnym zleceniem przeprowadzenia stosownych badań takich boisk. Rzeczone rozeznanie dotyczy nie tyle kosztów, ile samych podmiotów świadczących tego typu usługi na rynku krajowym.
Z wyrazami szacunku,
Joanna Ligierska-Sadło
rzecznik prasowy UM Gniezna

Petycję, o której wspomina rzecznik można znaleźć pod linkiem:
https://www.petycjeonline.com/badanie_toksykologiczne_naiwerzchni_sztucznych_boisk_w_gnieznie
 
Magistart nie ustosunkował do kwestii ewentualnego zamknięcia boisk do czasu przeprowadzenia badań. Najwyraźniej bezpieczeństwo dzieci schodzi na dalszy plan niż koszty i szukanie podmiotów mogących przeprowadzić tego typu usługi.
tekst: Andrzej Bukowski