moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Koronawirus w Gnieźnie? Czy szpital jest przygotowany na koronawirusa?

Środa, 26 lutego 2020
  • Koronawirus w Gnieźnie? Czy szpital jest przygotowany na koronawirusa?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zastępca dyrektora gnieźnieńskiego ZOZ-u, Mateusz Hen, wypowiedział się w kwestii koronawirusa i tego, czy nasz szpital jest przygotowany na walkę z tą chorobą.

Przed statystyką nie uciekniemy i każdy lekarz ma tego świadomość - mówi Mateusz Hen, z-ca dyrektora ds. lecznictwa gnieźnieńskiego ZOZ-u. Na pewno ten wirus wcześniej czy później na terenie naszego kraju się pojawi. Myślę, że obawy są bardzo przesadzone. Statystyka pokazuje, że śmiertelność nie jest większa niż z powodu grypy, którą każdy z nas przechodził w swoim życiu zapewne wiele razy. Obawy dotyczą osób starszych, schorowanych, u których współistnieją inne choroby, które obniżają odporność. Wszystkie szpitale w Polsce aby funkcjonować muszą spełniać pewne wymagania i każdy ze szpitali jest przygotowany do walczenia z chorobą zakaźną - nasz szpital również. Na dzień dzisiaj wytyczne są takie, że jeżeli osoba była w kraju, gdzie narażenie było duże to zgłasza się do szpitala zakaźnego, nie na Szpitalny Oddział Ratunkowy, nie do lekarza pierwszego kontaktu, tylko jedzie na oddział zakaźny. Taki oddział jest na przykład w Szpitalu im. Józefa Strusia w Poznaniu. Dopiero tam można przeprowadzić pełną diagnostykę i w sposób jednoznaczny zweryfikować czy mamy do czynienia z koronawirusem, czy nie. My oczywiście leczymy wszystkich pacjentów, nie odmawiamy pomocy czy wstępnej diagnostyki, aczkolwiek w Polsce jest tylko jedno laboratorium, w którym jesteśmy w stanie określić czy mamy do czynienia z koronawirusem. To laboratorium znajduje się w Warszawie. Objawy są typowe dla grypy: gorączka, kaszel, osłabienie większa męczliwość, u osób starszych duszności. Większość młodych ludzi często traktuje te objawy jako objawy zwykłego przeziębienia i stąd rozszerzanie tej epidemii jest takie, ponieważ ludzie uważają się za zdrowych lub lekko przeziębionych. Nie sposób rozróżnić po objawach czy mamy do czynienia z zarażeniem wirusowym, np. grypowym, czy z koronawirusem.

W Polsce nie ma potwierdzonych przypadków wystąpienia koronawirusa. Chociaż pojawiają się pierwsze informacje o pacjentach z objawami mogącymi sugerować epidemiologiczną chorobę z Chin, na razie nie zostały one medycznie potwierdzone.
 
tekst: Andrzej Bukowski