moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Szukamy pamiątek po Antonim Jeśmontowiczu

Wtorek, 4 lutego 2020
  • Szukamy pamiątek po Antonim Jeśmontowiczu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Czytelnia na Piętrze I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie organizują w dniu 13 marca 2020 r. spotkanie dla wszystkich miłośników stuki fotograficznej, teatru i rozmiłowanych w swoim mieście gnieźnian poświęcone mistrzowi fotografii artystycznej, teatralnej i studyjnej Antoniemu Jeśmontowiczowi.

Spotkanie jest elementem przygotowań do V Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, a jego celem zainspirowanie fotografujących twórczością mistrza  do wykonania aktualnych zdjęć, które będą mogły być zaprezentowane podczas głównej festiwalowej wystawy pt. „Śladami mistrzów”.

Podczas spotkania sylwetkę mistrza zaprezentuje Krzysztof Szymoniak, a analizę jego twórczości przedstawi Bogusław Biegowski. W programie  będzie też czas na wspomnienia gnieźnian pamiętających zakład fotograficzny przy ul. Mieszka I.

W tym miejscu organizatorzy zwracają się z gorącym apelem do mieszkańców miasta, którzy wśród rodzinnych pamiątek przechowują fotografie wykonane w atelier Pana Antoniego o ich udostępnienie celem prezentacji podczas spotkania.

Szczególnie zależy nam na portretach, zdjęciach ślubnych i np. komunijnych, ale z uwagą pochylimy się również nad każdą inną fotografią sygnowaną na odwrocie Foto-Studio - Antoni Jeśmontowicz i pochodzącą z okresu  1957-1989. Nie potrzebujemy oryginalnych odbitek, wystarczą nam ich skany lub możliwość ich przefotografowania (jeżeli są np. wklejone do albumu lub oprawione w ramy). Wszelkie zgłoszenia i ew. pytania w tym temacie prosimy kierować telefonicznie do kol. Władysława Nielipińskiego (607381330), lub e-mailem: foto@wbp.poznan.pl
tekst: Informacja prasowa