moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zaufała fałszywej pracownicy ośrodka zdrowia i straciła 25 tys. złotych!

Wtorek, 4 lutego 2020
  • Zaufała fałszywej pracownicy ośrodka zdrowia i straciła 25 tys. złotych!

Po raz kolejny starsza osoba padła ofiarą oszustów. Tym razem mieszkanka Gniezna uwierzyła, że ma do czynienia z pracownicą ośrodka zdrowia i przez nieuwagę straciła prawie 25 000 złotych.

Apelujemy, aby zachować ostrożność, kiedy ktoś nieznajomy puka do naszych drzwi. Zanim wpuścimy taką osobę do mieszkania, telefonicznie możemy się upewnić czy pracuje ona w danej instytucji. Przekazujcie usłyszane historie dalej, ostrzegajcie swoich znajomych, bliskich i samotnych sąsiadów. Oszuści lub złodzieje mogą zapukać również do naszych drzwi, a wtedy warto wiedzieć jak się zachować.

Do tego zdarzenia doszło w poniedziałek, 3 lutego 2020 roku. Kilka minut po godzinie 15.00 policjanci odebrali zgłoszenie, z którego wynikało, że starsza kobieta została okradziona. Do domu wpuściła około 40-letnią kobietę podającą się za pracownicę Ośrodka Zdrowia. Miała przekazać pieniądze jako dofinansowanie do zakupu leków. Wykorzystała chwile nieuwagi seniorki i ukradła pieniądze. Seniorka zorientowała się, że została okradziona dopiero wówczas gdy kobieta opuściła jej dom. W ten sposób straciła prawie 25 000 tysięcy złotych.

Oszuści i złodzieje wciąż szukają nowych sposobów na to, aby się wzbogacić. Często wykorzystują życzliwość i otwartość starszych osób. Pukają do drzwi seniorów, wykazują zainteresowanie ich sprawami. Podają się za pracowników różnych instytucji, m.in. ZUS-u, ośrodka zdrowia, pomocy społecznej - takich, z których świadczeń starsze osoby korzystają. Złodzieje w ten sposób zdobywają zaufanie i przychylność seniorów. Zdarza się, że podszywają się za pracownika wodociągów, sprzedawców prądu czy usług teleinformatycznych. Szukają różnych sposobów by starsze osoby wpuściły ich domu. Wówczas stosują różne taktyki manipulacji, odwracają uwagę i kradną pieniądze czy też biżuterię.

Przed otwarciem drzwi:
  • upewnijmy się, że osoba która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie, to zapytajmy o cel wizyty. Poproś o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.
     
źródło: Policja