moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dobrawa - czeska księżniczka z zeszytem ćwiczeń. Komplet w Muzeum

Wtorek, 4 lutego 2020
  • Dobrawa - czeska księżniczka z zeszytem ćwiczeń. Komplet w Muzeum

Rodzinna niedziela w Muzeum Początków Państwa Polskiego po raz kolejny zgromadziła komplet. Tym razem edukatorzy klasycznie połączyli pracę z historią związana z początkami państwa z warsztatem manualnym odwołującym się do Muzealnego Zeszytu Ćwiczeń. Zeszyt zatytułowany "Przygody z Dobrawą" zawiera proste, bogato ilustrowane zadania autorstwa Agnieszki Ostrowskiej i Agnieszki Chmielewskiej.

To właśnie wydawnictwo edukacyjne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie było kanwą niedzielnych rodzinnych warsztatów. Pierwsze części spotkania odbyły się w salach wystawy ilustrującej powstanie państwowości polskiej. Tutak przed dziećmi i rodzicami prowadząca postawiła zadania. Rodziny szukały na przykład: pateny, kielichów, drewnianych mis, których mogli używać Mieszko i Dobrawa. Obok poznawania losów żony Mieszka I - Dobrawy uczestnicy bawili się historią.

W drugiej części, która odbyła się sali edukacyjnej odbył się już praktyczny warsztat, podczas, którego wykorzystując wiedzę przekazaną przez edukatorkę Annę Lubczyńską dzieci z rodzicami realizowały własną wizję Dobrawy. Wykonanie lalki motanki - Dobrawy okazało się wspaniałym zajęciem dla całych rodzin. Ten schemat łączący edukację i pracę z zeszytem z częścią stricte warsztatową osadzona jednak we wczesnym średniowieczu okazał się bardzo atrakcyjny. Zaangażowanie całych rodzin pokazało potrzebę popularyzacji historii w taki sposób jaki proponuje gnieźnieńskie muzeum. W Rodzinnej Niedzieli wzięli udział także rodzice z dziećmi z Lubonia czy okolic Wrześni. Warto już dziś planować udział w kolejnej Rodzinnej niedzieli MPPP. Będzie to spotkanie wyjątkowe. 1 marca, naszymi gośćmi będą Karol Kalinowski i Elżbieta Żukowska. Warsztaty połączone będą z  premiera komiksu Borka i Sambor. Mieszko, tom IV - będzie kolejnym zeszytem muzealnego komiksu.
 
tekst: Informacja prasowa