moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pamiętasz gnieźnieńskie widowiska historyczne? Przekaż pamiątkę na wystawę

Wtorek, 21 stycznia 2020
  • Pamiętasz gnieźnieńskie widowiska historyczne? Przekaż pamiątkę na wystawę

O tych widowiskach plenerowych, mówiono między innymi, że to przedstawienia z cyklu "światło i dźwięk". Nie miały większych odpowiedników w kraju i angażowały mieszkańców Gniezna i okolic.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przygotowuje wystawę czasową poświęconą historycznym widowiskom plenerowym organizowanym w Gnieźnie w latach 70. i 80. XX wieku. Były to jedne z największych tego typu spektakli w kraju. Widowiska te stanowiły istotny element w życiu kulturalnym miasta. W ich produkcję zaangażowani byli bezpośrednio również sami gnieźnianie - dorośli, dzieci, uczniowie, pracownicy różnych zakładów. Wydarzenia, pod wspólnym tytułem „Legendy znaku Polan”, tworzyli Włodzimierz Dopierała oraz Stanisław Pasiciel.

„Historyczne widowiska plenerowe na ziemi gnieźnieńskiej w latach 70. I 80. XX wieku” (29 marca 2020 - 29 listopada 2020)

Kto pamięta tamte wydarzenia lub brał w nich udział? Jeśli macie pamiątki, zdjęcia, cokolwiek, co wiąże się widowiskami plenerowymi z Gniezna - przynieście je do Muzeum. Chcemy stworzyć z nich osobny element wystawy. Każdy udostępniony przez Państwa przedmiot, fotografia, będzie odpowiednio wyeksponowany i opisany. We wszystkich tych inscenizacjach brało udział wielu ówcześnie młodych ludzi. Pamiętamy w Gnieźnie, że po inscenizacjach, zależnie od tego gdzie były realizowane na podwórkach naszych osiedli dzieci sługo jeszcze bawiły się historią wykorzystując choćby peleryny czy buty z przedstawień. Zapraszamy do współpracy!

Prezentowane zdjęcie pochodzi z 1977 r. a wykonano je nad jeziorem Winiary podczas widowiska plenerowego pt. „Legendy znaku Polan.” (zdj. Janusz Chlasta z zasobów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)

Gdzie i od kiedy można przynosić pamiątki:

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
ul. Kostrzewskiego 1
62-200 Gniezno

Uwaga! Akcja trwa do 29 lutego 2020 roku.
Regulamin dostępny na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Osoba odpowiedzialna:
Jakub Magrian tel.: 61 426 46 41 w. 212
e-mail: jakub.magrian@muzeumgniezno.pl
tekst: Informacja prasowa