moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wigilijne spotkanie mieszkańców Jarząbkowa

Poniedziałek, 23 grudnia 2019
  • Wigilijne spotkanie mieszkańców Jarząbkowa

W środę, 18 grudnia, w Wiejskim Domu Kultury z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysa Krystiana Rynarzewskiego i Rady Sołeckiej, mieszkańcy Jarząbkowa spotkali się na wspólnej wigilii.

Jest to kolejny pomysł, po wspólnym śniadaniu wielkanocnym, który pokazuje, że lokalna społeczność Jarząbkowa i ościennych miejscowości chce ze sobą spędzać wolne chwile. Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, niezwykły i niezwykłe jest to spotkanie. Cieszę się, że mogę być sołtysem wioski, w której mam tak wspaniałych mieszkańców, z którymi mogę realizować różnego rodzaju przedsięwzięcia - powiedział sołtys Jarząbkowa Krystian Rynarzewski.

W trakcie kolacji na stołach nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jarząbkowa. Życzenia mieszkańcom przekazała Radna Gminy Niechanowo Elżbieta Jasek oraz Radny Powiatu Gnieźnieńskiego Zbigniew Bręklewicz. Religijną część spotkania przygotował proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarząbkowie ks. Mariusz Misiorowski. Po tym mieszkańcy złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem.

Wigilia w Jarząbkowie była okazją do zaprezentowania książki i filmu, który dokumentuje tradycję jaką jest Podkoziołek w Jarząbkowie. Etnograficzne badania były częścią projektu realizowanego w latach 2018 - 2019 przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie wigilijne w Jarząbkowie było kolejną okazją do wspólnych rozmów, przemyśleń, natomiast dla sołtysa Krystiana Rynarzewskiego okazją do podziękowania za minione miesiące oraz inspiracją do nowych pomysłów i inicjatyw na kolejny 2020 rok.
tekst: Informacja prasowa