moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

80 zł za godzinę pracy! "Uważam, że to porozumienie jest fatalnym rozwiązaniem"

Czwartek, 5 grudnia 2019
  • 80 zł za godzinę pracy!

Osiągnięto porozumienie na linii ginekolodzy - dyrekcja szpitala - Starostwo Powiatowe, chociaż z decyzją tych drugich nie do końca zgadza się starosta Piotr Gruszczyński.

Gnieźnieńscy ginekolodzy otrzymają wynagrodzenie na poziomie 80 zł za godzinę pracy. Taką stawkę wynegocjowali po tym, jak zagrozili, że mając za nic zdrowie i życie pacjentów, z dniem 1 grudnia 2019 roku odejdą od łóżek, bo jak twierdzą - zarabiając 60 zł na godzinę nie mogą godnie żyć. Uważam, że to porozumienie jest fatalnym rozwiązaniem dla budżetu Starostwa Powiatowego - mówi starosta Piotr Gruszczyński. Ostrzegałem dyrekcję szpitala, żeby nie szła na tego rodzaju kompromis. Po zawarciu tego kompromisu miałem przyjemność rozmawiać z dyrektorem Michałem Ogrodowiczem i chcę przedstawić, jakie argumenty zadecydowały o tym, że postąpili wbrew rekomendacji Zarządu Starostwa Powiatowego. Te argumenty rozumiem. Pierwszym argumentem było to, że ta sytuacja groziła, że 58 pracowników personelu średniego i niższego straci pracę w szpitalu. Nie chcieliśmy do tego dopuścić. Dodatkowo 30 kobiet, które znajdują się na tym oddziale - ich życie mogłoby być zagrożone. Te argumenty są dla nas bardzo istotne, ale chcę podkreślić, że ten kompromis jest dla nas niezwykle drogi, ponieważ to tak naprawdę Starostwo Powiatowe będzie musiało ponieść konsekwencje finansowe w związku z tą decyzję. Chcę powiedzieć o jeszcze innej sytuacji. Kiedy mieliśmy ostatnio konferencję prasową, mieliśmy spotkanie z trzema lekarzami, którzy nie byli zainteresowani, żeby wyjść i z państwem się spotkać, ale byliśmy upoważnieni do tego, żeby przekazać opinii publicznej, że jesteśmy bardzo bliscy kompromisu. Rzeczywiście z takim nastawieniem wyszliśmy. Później okazało się, że decyzja na drugi dzień była zupełnie inna. Nie ukrywam, że było to dla mnie dużym zaskoczeniem, bo wydawało mi się, że lekarze rozumieją jaką mamy sytuację i jak bardzo potrzebny nam jest czas, żeby to wszystko poukładać. Miałem wtedy prośbę do lekarzy, że gdyby ich decyzja była inna, żeby dali nam czas jednego miesiąca, żebyśmy to wszystko mogli poukładać w czasie. My tej możliwości nie dostaliśmy. Natomiast argumenty, które padały w trakcie spotkania były następujące: lekarze chcą też godnie żyć a stawka 60 zł za godzinę nie pozwala im utrzymać określonego standardu życia. Na mój kontrargument, że w Starostwie mam osoby, które zarabiają 20 zł na godzinę, kontrargumentem było to, że oni prowadzą działalność gospodarczą i z tego tytułu 20 zł z tych 60 zł muszą oddać na koszty. Przeprowadziłem analizę i okazało się, że to była zwykła manipulacja, bo gdyby przyjąć ten sposób myślenia, to oznacza, że ratownicy medyczni, którzy mają stawkę 28 zł za godzinę, jeśli 20 zł oddają na tak zwane stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej to oznacza, że zostaje im 8 zł. To jest w ogóle skandaliczny argument.
 
Nowe zasady wynagradzania lekarzy oddziału wejdą w życie od 1 stycznia. Stawka za godzinę pracy będzie wynosiła 80 zł. Dzięki osiągniętemu porozumieniu oddalono grożące pacjentkom i noworodkom Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie widmo zawieszenia działalności Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Zgodnie z przyjętymi przez strony ustaleniami wszyscy lekarze oddziału, poza rezydentami, pracować będą na takich samych warunkach finansowych. Wymusiło to konieczność zmiany harmonogramu pracy lekarzy w porze zwykłej ordynacji, gdzie na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym od 1 grudnia zmniejszono liczbę godzin dopołudniowych o 200. Ponadto zakłada się zwiększenie wykonania kontraktu, poprzez realizację procedur nielimitowanych, w tym między innymi wzrost liczby porodów. Wszystko to pozwoli na zbilansowanie kosztów zmian wynagrodzeń lekarzy.

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie zadeklarował również, iż wystąpi z wnioskiem o przyznanie tzw. miejsc akredytacyjnych w celu rozpoczęcia kształcenia nowej kadry na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, gdzie od 1 grudnia rozpoczęła pracę nowa lekarka, zamierzająca uzyskać specjalizację z ginekologii i położnictwa.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski