moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ponad 6,5 tony zebranej makulatury!

Czwartek, 21 listopada 2019
  • Ponad 6,5 tony zebranej makulatury!

Makulatura jest najważniejszym surowcem dla przemysłu papierniczego. Tona makulatury pozwala zaoszczędzić 1200 l wody w papierni, a tylko 100 kg papieru uzyskuje się z dwóch średniej wielkości drzew.

Gnieźnieńska akcja „Ile odzysku tyle zysku", przeprowadzona 16 listopada na Rynku, zgromadziła tłumy mieszkańców chcących przekazać makulaturę. W sumie zebrano jej ponad 6,5 tony! Za przekazany surowiec uczestnicy otrzymywali sadzonkę drzewka, a dzieci brały udział w eko-konkursach. W ekologicznym wydarzeniu uczestniczyli również rodzice z dziećmi z gnieźnieńskich szkół i przedszkoli, które przekazaną makulaturę zaliczą na poczet przyszłorocznego finału konkursu Ekolider.

Grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 9 „Leśne Ludki” zaprezentowała na gnieźnieńskim Rynku występ artystyczny o tematyce przyrodniczej, który wśród wszystkich zebranych wzbudził ogromny aplauz. Na dzieci czekała również ekologiczna śmieciarka Miecia, która odwiedzała różne miasta w Polsce, a zawitała do Pierwszej Stolicy, żeby edukować dzieci, jak prawidłowo segregować odpady i prezentowała, co powstaje z butelek PET.

To ekologiczne przedsięwzięcie miało za zadanie przedstawić mieszkańcom zagadnienia związane z ochroną przyrody, a przede wszystkim ochroną drzew, a także prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów. To właśnie dzięki segregowaniu odpadów możemy odzyskiwać surowce, które oznaczają nowe książki, kubki, doniczki, meble czy nawet ubrania. Prawidłowa segregacja odpadów przynosi oszczędności zasobów naszej Ziemi.