moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 walczy o bezpieczne przejście dla pieszych

Wtorek, 5 listopada 2019
  • Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 walczy o bezpieczne przejście dla pieszych

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie, mieszczącej się na os. Grunwaldzkim, domaga się bezpiecznego przejścia dla pieszych. Zebrano już 458 podpisów pod wnioskiem o zamontowanie sygnalizacji świetlnej na przejściach przez ul. Grunwaldzką i 17 Dywizji Piechoty. Rodziców wspiera posłanka Paulina Hennig-Kloska.

Poniżej treść wniosku złożonego przez Radę Rodziców na ręce Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego:

Szanowny Panie Starosto,
jako przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8, podjąłem intensywne starania o poprawę bezpieczeństwa na ulicach przylegających do terenu tej szkoły.
W opinii rodziców uczniów uczęszczających do SP nr 8 a także pozostałych członków Rady Rodziców, wzmożony ruch kołowy na okolicznych ulicach, ograniczona widoczność wynikająca z usytuowania zakrętów oraz brak sygnalizacji świetlnej, to poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa uczniów uczęszczających samodzielnie do tej szkoły.
Rodzice podkreślają, że Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Pawła Cymsa to najliczniejsza szkoła podstawowa w Gnieźnie. Kształci dzieci zamieszkałe w południowej części miasta. Obejmuje zasięgiem najbardziej rozległy obwód szkolny w naszym mieście. (Wystarczy spojrzeć na mapę okręgów szkolnych, publikowaną na stronie Urzędu Miasta, by się o tym przekonać.)
Uczniowie dojeżdżają do ww. Szkoły Podstawowej komunikacją miejską. Z oddalonych osiedli są dowożeni przez rodziców. Najbliżej zamieszkali, dochodzą do szkoły piechotą, niejednokrotnie samodzielnie - w tym samym czasie, w którym ruch w tej okolicy jest bardzo intensywny.  Bowiem w pobliżu szkoły znajduje się zajezdnia MPK, stacja kontroli pojazdów, usytuowane są zakłady pracy, obiekty handlowe i usługowe, także przychodnia, stacja paliw, cmentarz, przedszkole oraz nowo wybudowane osiedle mieszkaniowe.
Jako rodzice niejednokrotnie jesteśmy świadkami niebezpiecznych sytuacji w okolicach przejść dla pieszych, zwłaszcza przy ul. 17 Dywizji Piechoty oraz ul. Grunwaldzkiej. Ponadto, naszym zdaniem oferta MPK nie może być w tej sytuacji w pełni wykorzystana. Nie ma bowiem możliwości bezpiecznego dojścia na przystanki autobusowe zwłaszcza po zakończeniu zajęć. Przejście dla pieszych od strony ul. 17 Dywizji Piechoty znajduje się blisko ostrego zakrętu, co ogranicza widoczność zarówno kierowcom jak i dzieciom. Ponadto kierowcy przejeżdżający tamtędy bardzo często łamią przepisy przekraczając dozwoloną prędkość oraz parkując na zakazie zatrzymywania się i postoju.  W przeszłości zdarzały się już wypadki zagrażające życiu dzieci. Pan Starosta jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa na drogach będących w zarządzie powiatu gnieźnieńskiego nie może czekać z podjęciem działam do czasu tragicznego zdarzenia, w efekcie którego śmierć poniesie któryś z uczniów lub grupa dzieci. Brak sygnalizacji świetlnej w pobliżu przejść dla pieszych czy też osoby odpowiedzialnej za bezpieczne przeprowadzenie dzieci przez jezdnię sprawia, że są to miejsca niebezpieczne. Dodatkowym utrudnieniem od strony ul. 17 Dywizji Piechoty jest tłok w czasie, kiedy rodzice podjeżdżają po swoje pociechy pod szkołę.
Proszę Pana Starostę o przychylne zaopiniowanie wniosku rodziców w sprawie montażu sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych przy ul. Grunwaldzkiej oraz ul. 17 Dywizji Piechoty w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 8 im Mikołaja Kopernika w Gnieźnie i wpisanie inwestycji do planów inwestycyjnych Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w roku 2020. Wniosek osobiście poparło 458 rodziców, których podpisy załączamy do wglądu Pana Starosty.
Z poważaniem
Rafał Kośmicki
Przewodniczący Rady Rodziców
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie
Przejścia przy szkole faktycznie są niebezpieczne. Ze względu na jednomyślność rodziców i poparcie parlamentarzystki są duże szanse, że powiat wygospodaruje środki na zamontowanie sygnalizacji świetlnej przy tej placówce.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Mapy Google