moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Powstańcza Zbiórka - kibice jednoczą siły z Terytorialsami

Czwartek, 31 października 2019
  • Powstańcza Zbiórka - kibice jednoczą siły z Terytorialsami

Po raz pierwszy wielkopolscy Terytorialsi wspierają Stowarzyszenie Lecha Poznań w Zbiórce Powstańczej. W Dniu Wszystkich Świętych będzie można ich spotkać na wielkopolskich cmentarzach i przyłączyć się do kwesty. Akcja potrwa do późnego wieczora.

W ubiegłym roku poznaniacy odwiedzający groby swoich bliskich wrzucili do puszek aż 416 tys. zł. W tym roku fani poznańskiej lokomotywy jednoczą siły z Terytorialsami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Być może i tym razem przy pomocy Wielkopolan, uda się ustanowić nowy rekord. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na odrestaurowanie zniszczonych grobów bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Kibice chcą też dotrzeć i zająć się grobem powstańca, który spoczął na cmentarzu w Sao Paulo w Brazylii.

Zanim jednak uczcimy Dzień Wszystkich Świętych, trzeba uporządkować groby zmarłych. Żołnierze z 12 WBOT od tygodnia, w ramach akcji „Pamięć i wdzięczność” odwiedzają wielkopolskie cmentarze, na których spoczywają powstańcy. Terytorialsi ze 125 batalionu lekkiej piechoty odpowiedzieli na prośbę o wsparcie Urzędu Miasta Poznania i w miniony weekend zapalili blisko 100 zniczy na junikowskiej nekropolii. Doglądają również miejsc spoczynku bohaterów w Lesznie i Pońcu. Z kolei śremski batalion, oprócz miejskiego cmentarza, wyruszył na groby w Szamotułach i Gnieźnie, gdzie spoczął m.in. major Stefan Chosłowski, który podczas powstania wielkopolskiego uczestniczył w opanowaniu Śremu oraz przejmowaniu niemieckich koszar i magazynów. To on zorganizował powstańczy batalion w Śremie i nim dowodził.

1.listopada 12 WBOT wystawi asystę honorową przy grobie gen. Stanisława Taczaka (pierwszego dowódcy powstania), by uczcić pamięć swojego patrona. Asysta honorowa pojawi się także pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
 
tekst: Informacja prasowa