moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ćwiczenia w fabryce Velux! Ewakuowano pracowników

Czwartek, 24 października 2019
  • Ćwiczenia w fabryce Velux! Ewakuowano pracowników

23 października 2019 roku na terenie na terenie firmy NB Polska Sp.zo.o. w Gnieźnie (Velux) odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne dla pracowników. W związku z tym wydarzeniem strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie przećwiczyli organizację działań ratowniczo-gaśniczych na wypadek pożaru lub innych zagrożeń, które mogą wystąpić na terenie zakładu.

W pierwszej części ćwiczeń osoby odpowiedzialne za ochronę przeciwpożarową na terenie zakładu dokonały praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu, które wymagane jest zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 wraz z późniejszymi zmianami). W tym celu za pomocą wytwornicy dymu teatralnego zadymiono część hali produkcyjnej, co wywołało uruchomienie alarmu pożarowego w obiekcie. Natychmiast rozpoczęto ewakuację zakładu do wyznaczonego miejsca zbiórki po ewakuacji. Wywołany alarm pożarowy spowodował powiadomienie Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, którego dyżurny natychmiast zadysponował 5 zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, koordynator ewakuacji przekazał informację pierwszemu Kierującemu Działaniem Ratowniczym o braku dwóch osób i symulowanym pożarze wewnątrz hali. Działania ratowników PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu pomieszczeń hali i ewakuacji osób poszkodowanych na zewnątrz budynku, a także likwidacji źródła rzekomego pożaru. Jednocześnie z tymi działaniami strażacy z JRG Gniezno przećwiczyli udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanych oraz budowę punktu czerpania wody niezbędnego do organizacji zaopatrzenia wodnego. Teren akcji podzielono na odcinki bojowe i zorganizowano łączność wykorzystując przyznany kanał dowodzenia i współdziałania (KDW).

Po zakończonych ćwiczeniach na wszystkich strażaków czekał ciepły posiłek zorganizowany przez kierownictwo zakładu. Dokonano również wymiany cennych uwag i spostrzeżeń dotyczących ewakuacji pracowników zakładu. Wnioski i spostrzeżenia, które powstały pozwolą na lepsze i sprawniejsze działania podczas kolejnych ćwiczeń lub ewentualnych działań ratowniczo-gaśniczych.
 
źródło: PSP Gniezno